Фондові торги в Європі 15 березня відкрилися значним зниженням провідних індексів
Фондові торги в Європі 15 березня 2011 р. відкрилися значним зниженням провідних індексів на тлі триваючого в Японії стихійного лиха. Після обрушилися на країну найсильнішого за 140 років землетрусу і цунамі сталася низка вибухів на атомній електростанції (АЕС) "Фукусіма-1", у зв'язку з чим рівні радіації в ряді префектур Японії перевищили допустимі норми у кілька разів, повідомляє РБК.
Зазначимо, що європейська сесія відкрилася на вкрай несприятливому міжнародному тлі - сьогоднішні торги в Японії завершилися обвалом індексу Nikkei на 10,6%, а в ході сесії це індикатор досягав спаду в 14%, однак потім знову піднявся. Основним двигуном зниження знову стали енергетичні компанії, чиї акції обрушилися в середньому на 20%.
Ряд країн вже заявив про прийняття відповідних заходів у зв'язку з катастрофою в Японії. Зокрема, після минулих 10 березня 2011 у Німеччині акцій протесту проти продовження терміну дії місцевих АЕС німецький канцлер Ангела Меркель оголосила про намір провести екстрену перевірку безпеки атомних станцій в країні. Українська національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" підсилила контроль за підтриманням робочого стану основних і допоміжних установок українських АЕС. На станціях також буде проведена перевірка готовності системи аварійного реагування, системи оповіщення та зв'язку, забезпечена готовність персоналу аварійних груп і бригад до реагування у разі виникнення аварії. На станціях посилений режим охорони, зроблений акцент на суворе дотримання пропускного режиму.
На цьому фоні в лідери спаду вийшли котирування виробників атомних реакторів, у тому числі великої французької компанії Areva, чиї акції подешевшали на 7,1%. Впали ціни і на папери енергетичних компаній, таких, як німецька RWE і французька Electricite de France, - спад склав 3,2% і 3% відповідно.
Також продовжили падіння акції страхові компанії. Щоправда, на відкритті сьогоднішньої сесії зниження котирувань цього сектора виявилося менш значним, ніж напередодні. Провідні представники галузі - німецька Hannover Re і швейцарська Swiss Re продемонстрували зниження котирувань на 4,3% і 4,4%.
У сировинному секторі акції дешевшають у більших масштабах, ніж у ході попередньої торгової сесії. Котирування одного з провідних гірничодобувних компаній, чилійської Antofagasta, опустилися більш ніж на 5%, в той час як папери найбільшої в цій галузі BHP Billiton та її конкурента Rio Tinto втратили в ціні відповідно 3,7% і 2,8%.
Аналогічна динаміка складається і в нафтовому секторі. Найбільш значний спад демонструє Desire Petroleum - 3,6%. Акції її конкурентів BP і Royal Dutch Shell також торгуються в мінусі, подешевшавши на 3% і 1,6% відповідно.
Станом на 11:30 британський індекс FTSE 100 знизився на 101,55 пункту (-1,76%) - до 5673,69 пункту, німецький DAX обвалився на 254,92 пункту (-3,71%) - до 6611,71 пункту, французький CAC 40 впав на 154,56 пункту (-3,99%) - до 3723,48 пункту, а швейцарський індекс SMI - на 154,26 пункту (-2,46%) - до 6120,21 пункту.