Цінними паперами в режимі онлайн на "Українській біржі" з 14 жовтня 2013 р. можуть втратити можливість торгувати понад 12 тис. фізичних осіб , якщо вони не встигнуть переукласти договори про обслуговування рахунків у цінних паперах. Про це повідомляє "Комерсант-Україна".
За оцінками найбільших операторів ринку, на переукладення всіх договорів необхідно мінімум три місяці, але депозитарні установи не можуть розпочати цей процес із-за затягування вступу в силу вимог до таких договорів. Прогнозувати ситуацію на ринку після 14 жовтня брокери не беруться.
За десять днів до набрання чинності депозитарної реформи з'ясувалося, що з 14 жовтня лише частина власників цінних паперів зможуть торгувати ними на біржовому ринку. Новий закон "Про депозитарну систему" зобов'язує депозитарні установи (зараз їх функції виконують зберігачі цінних паперів) надавати послуги клієнтам тільки на підставі "договору про обслуговування рахунку в цінних паперах". Вимоги до цього договору були затверджені рішенням N1412 Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку (НКЦПФР) ще 6 серпня і зареєстровані в Міністерстві юстиції 2 вересня (N1831/5). Документ вступає в силу в день офіційної публікації.
"На жаль, воно (рішення) досі не опубліковано",- говорить директор департаменту регулювання депозитарної та розрахунково-клірингової діяльності НКЦПФР Ірина Курочкіна. Професійна асоціація реєстраторів і депозитаріїв отримала документ у вересні, але депозитарні установи поки не можуть його використовувати.
З 354 зберігачів, які зазвичай укладають договори з назвою "про відкриття рахунку в цінних паперах" або "про депозитарне обслуговування", на 26 вересня лише 123 отримали ліцензію депозитарних установ. Однак навіть вони не зможуть після 14 жовтня надавати послуги своїм клієнтам до тих пір, поки не переукладуть договори з ними за новими правилами. За словами керуючого партнера ІГ "Універ" Олексія Сухорукова, компанія, згідно із законом, просто не може допустити на біржу клієнтів (їх у них 1,7 тис.) торгувати без нових договорів. При цьому обмеження торкнуться тільки учасників спотового біржового ринку, що інвестують в акції, облігації та сертифікати фондів, тоді як на терміновому ринку можна буде і далі укладати угоди з ф'ючерсами і опціонами. За даними "Української біржі", на 1 жовтня у них було відкрито 12,25 тис. клієнтських рахунків фізичних осіб.
За словами Курочкіної, на переоформлення договорів у депозитарних установ буде рік з моменту вступу закону в силу.
"І тільки з тими депонентами, по операціях яких після набрання чинності закону розрахунки повинні виконуватися за принципом "поставка цінних паперів проти платежу" (Т+0; миттєва оплата), дії щодо приведення у відповідність договорів про відкриття рахунку в цінних паперах повинні бути зроблені до вступу в силу закону", - пояснила Курочкіна.
Принцип Т+0 використовується на ринку заявок "Української біржі", на якому працюють фізичні особи. На менш ліквідному ринку котирувань можлива оплата від Т+0 до Т+10.
Перепідписання договорів з усіма клієнтами може зайняти термін до року, стверджує Олексій Сухоруков.
"Велика частина торгує тільки похідними інструментами. З тими, хто торгує акціями активно - близько 30% - перепідписання договорів займе до трьох місяців. Будемо організовувати процес, відволікати ресурс, обдзвонювати і нагадувати про переукладання договору. До 14 жовтня встигнуть підписати лише одиниці. З інших міст пошта буде йти тиждень", - додав Сухоруков.
"Спочатку ми будемо перепідписувати договори тільки з найактивнішими та великими клієнтами. Враховуючи, що зараз на споті не дуже багато торгують, то, відповідно, активних клієнтів на цьому ринку небагато", - говорить глава компанії "Неттрейдер Україна" Євген Тяпкін.
В депозитарних установах не втрачають надію, що НКЦПФР відкладе на кілька місяців вимогу переукладання договорів з клієнтами, що торгують за принципом "поставка проти платежу".
"Можливо, будуть якісь поблажки, як із зберігачами, яким дали два місяці, щоб передати активи в установи, які отримали нові ліцензії. Потрібно час, щоб виконати цю вимогу. Тому що встигнути за десять днів нереально", - пояснює Тяпкін.
"Якщо не всі клієнти встигнуть переоформити договори з депозитарними установами, 14 жовтня ми побачимо скорочення ліквідності на біржовому ринку", - прогнозує голова правління "Української біржі" Олег Ткаченко.
Зменшення кількості активних брокерів призведе до зниження обсягу торгів і підвищення волатильності ринку.