ua en ru

Fitch попередило про можливість зниження кредитного рейтингу Росії

Міжнародне рейтингове агентство Fitch попередило про можливість зниження кредитного рейтингу Росії, якщо її влада на чолі з Володимиром Путіним, який повернувся в президентське крісло не вживе заходів для консолідації бюджету, які б могли суттєво скоротити ненафтогазового дефіцит, повідомляє Reuters.

До і під час передвиборної кампанії Путін пообіцяв направити трильйони рублів на оборону, охорону здоров'я, підвищення зарплат і пенсій. За оцінкою Fitch, ці обіцянки можуть коштувати 8% прогнозованого ВВП протягом шестирічного президентства Путіна.

"Високі темпи зростання витрат вже привели до збільшення дефіциту ненафтогазового бюджету Росії до 10 відсотків ВВП і до підвищення ціни на нафту для збалансованості бюджету приблизно до 117 долл. за барель на 2012 рік", - пише Fitch.

"Раніше агентство заявляло, що відсутність прогресу зі зниженням дефіциту ненафтогазового бюджету до докризової мети в 4,7% ВВП є одним з факторів, який стримує рейтинг Росії на рівні "BBB".

"Поточний високий рівень цін на нафту захищає державні фінанси Росії. Однак без посилення бюджетної політики зі значним скороченням дефіциту ненафтогазового бюджету, якщо відбудеться серйозне і тривале падіння цін на нафту, це зробить негативний тиск на російську економіку і державні фінанси, що, ймовірно, призведе до зниження рейтингу".

Fitch відзначає, що Путін визнавав необхідність структурних реформ для поліпшення економічних показників і стимулювання інвестицій за межами нафтового сектора. Проте поки не ясно, чи перетворяться ці обіцянки в конкретних заходів.

Агентство також вказує на видимі ознаки того, що влада вживає відповідні кроки у зв'язку з розчаруванням, вираженим непарламентської опозицією після грудневих виборів у Думу, зокрема, на прийняття в першому читанні зміни до закону про вибори, що стосуються спрощення реєстрації партій.

"Однак джерелом політичного ризику, який необхідно відстежувати, залишається невизначеність з приводу того, як Росія проведе перехід від існуючої керованої політичної системи до більш плюралістичної моделі з кращою якістю управління, а також з приводу того, як політична і ділова еліта країни відреагує на зростаючі протести середнього класу проти політики Путіна, які, судячи з усього, продовжаться після президентських виборів", - пише Fitch.

Бюджетні та політичні ризики враховувалися при прийнятті агентством рішення про перегляд прогнозу суверенного рейтингу Росії з "позитивного" на "стабільний" в січні, нагадує Fitch.

Нагадаємо, вчора ЦВК РФ підрахувала 100% бюлетенів, Володимир Путін набрав майже 64% голосів на виборах Президента Росії.