Міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило прогноз по рейтингу банку ВТБ до "негативного". Агентство також підтвердило довгострокові рейтинги дефолту емітента (РДЕ) банків ВТБ, ВАТ "Сбєрбанк Росії" та групи "Банк розвитку і зовнішньоекономічної діяльності" ("Зовнішекономбанк", ВЕБ) на рівні BBB. Про це йдеться в опублікованому сьогодні повідомленні Fitch.
"Негативний" прогноз по рейтингах ВТБ відображає плановану приватизацію банку, що, на думку агентства, в поєднанні з більш обмеженою роллю банку в проведеній політиці держави (у порівнянні ВЕБом) і кілька більш низькою значущістю для банківської системи країни (щодо "Сбєрбанку"), можливо, приведе до деякого зниження ймовірності державної підтримки в середньостроковій перспективі. Крім того, перегляд прогнозу бере до уваги обтяжливість підтримки зважаючи на значну допомогу, надану банку в останні роки, зокрема після придбання Банку Москви (BBB/прогноз "негативний") у 2011-2012 рр., і враховує ризик значних непередбачених втрат у банку з урахуванням недоліків в галузі корпоративного управління і іноді агресивного ризик-менеджменту.
Згідно з останньою версією плану приватизації уряду РФ, схваленої в червні 2012 р., передбачається скорочення держучасті в ВТБ до 50% плюс 1 акція (з поточного рівня в 75,5%) до кінця 2013 р. і повний вихід з капіталу банку до 2016 р. Fitch вважає, що досягнення першої мети в 2013 р. може виявитися непростим завданням з урахуванням існуючих ринкових умов. Крім того, агентство вважає, що держава може залишитися міноритарним власником ВТБ замість повного продажу до 2016 р. Тим не менш Fitch вважає, що зараз в уряду більше тверді наміри, ніж раніше, щоб продовжити приватизацію банку при наявності ринкових умов.
Довгострокові РДЕ BBB "Сбєрбанку", ЗЕБа і ВТБ як і раніше обумовлені думкою агентства про високу ймовірність отримання підтримки від російської влади у разі потреби з урахуванням в даний час мажоритарної частки держави в трьох банках (50% +1 акція в разі "Сбєрбанку" і 100% у ЗЕБа), системної значущості "Сбєрбанку" і ВТБ, а також ролі ЗЕБа в проведеній політиці як банку розвитку, історії підтримки капіталом і фінансуванням трьох банків і тісних зв'язків між державою і розглянутими банками (в особливості у відношенні ЗЕБа).
Рівень підтримки довгострокового РДЕ "Сбєрбанку" (BBB) навряд чи буде відчувати тиск в середньостроковій перспективі, оскільки в даний час відсутні будь затверджені плани зниження частки Центрального банку в "Сбєрбанку" до міноритарної, а також зважаючи на виключно високу значущість банку для банківської системи. Крім того, довгостроковий РДЕ "Сбєрбанку" в даний час обумовлений думкою агентства про самостійну кредитоспроможність банку, яка відображена в рейтингу стійкості bbb, і тому рейтинг не виявиться під тиском у бік пониження навіть у разі пониження рівня підтримки довгострокового РДЕ.
Рейтинги ВТБ, ймовірно, будуть знижені на один рівень - до BBB-, якщо уряд досягне суттєвого прогресу з приватизацією банку, підтвердивши тим самим можливість зниження своєї частки в банку нижче 50%. Крім того, рейтинги ВТБ можуть опинитися під негативним тиском, якщо влада країни не зможе вчасно надати підтримку банку при необхідності або зробить які-небудь чіткі заяви про розділення з кредиторами втрат у разі виникнення складнощів у банку.
Крім того, довгострокові РДЕ і рейтинги боргових зобов'язань ЗЕБа і ВТБ можуть бути знижені у разі пониження рейтингу Росії (BBB/прогноз "стабільний"). У разі пониження суверенного рейтингу Росії також вірогідне пониження рейтингу "Сбєрбанку", так як при такому сценарії можливий негативний вплив і на рівень підтримки довгострокового РДЕ "Сбєрбанку" - BBB, і на його рейтинг стійкості bbb.
У разі підвищення суверенного рейтингу до BBB+, ймовірно, піде підвищення рейтингів ЗЕБа і "Сбєрбанку" на один рівень. Крім того, при підвищенні рейтингу Росії може послідувати стабілізація рейтингів ВТБ на поточних рівнях.
Підтвердження рейтингу стійкості "Сбєрбанку" відображає його домінуючу ринкову позицію, диверсифіковану і стабільну базу депозитів і сильну ліквідність.
Підвищення рейтингу стійкості і довгострокового РДЕ "Сбєрбанку", ймовірно, вимагало б підвищення рейтингу Російської Федерації, поліпшення операційного середовища в Росії і збереження сильних фінансових показників банку. У разі пониження рейтингів Росії це може привести до пониження рейтингу стійкості "Сбєрбанку".
Читайте також: Fitch привласнило середньостроковим зобов'язанням "Укрексімбанку" рейтинг В(EXP)/RR4
Підтвердження рейтингу стійкості ВТБ відображає незначні зміни власної кредитоспроможності банку (без урахування підтримки) з моменту попереднього рейтингової дії у липні 2012 р. Основними слабкими сторонами банку залишаються помірна капіталізація (Fitch не враховує у складі власного капіталу недавно розміщені безстрокові облігації, які в той же час помірно поліпшили регулятивну капіталізацію і показники достатності капіталу по Базелю); апетит до ринкового ризику, хоча менеджмент досяг певного прогресу з скороченням власних позицій в акціях; низька якість доходів і, як і раніше високий рівень кредитного ризику в корпоративному кредитному портфелі та інших активах банку. У той же час рейтинг враховує його велику клієнтську базу, адекватну в даний час ліквідність, помірний ризик рефінансування і стабільно хороші показники роздрібного дочірнього банку ВТБ 24.
Рейтинги чотирьох банківських дочірніх структур ВТБ - ВТБ 24, Банку Москви, "ВТБ Капітал" і VTB Bank (Austria) (VTBA) - і лізингових дочірніх компаній трьох розглянутих банків - "Сбєрбанк Лізинг", "ВТБ Лізингу" і ВАТ "ВЕБ-лізинг" - знаходяться на одному рівні з рейтингами материнських банків з урахуванням фактора власності, в цілому високої інтеграції, історії підтримки, спільного бренду (за винятком Банку Москви) і в цілому помірного/невеликого розміру відносно материнських організацій.
"Негативний" прогноз по довгострокових РДЕ дочірніх структур ВТБ відображає прогноз по рейтингу материнського банку. У разі будь-яких змін РДЕ ВТБ, це, ймовірно, буде відображатися в РДЕ дочірніх структур.
Рейтинг стійкості ВТБ 24 підкріплюється його сильною роздрібною клієнтською базою, гарною прибутковістю, сильною ліквідністю і маленьким боргом. У той же час рейтинг стійкості ВТБ 24 обмежений власною кредитоспроможністю слабшого материнського банку, що обумовлено високою мобільністю капіталу і ліквідності в групі. Підвищення рейтингу стійкості ВТБ 24, як наслідок, ймовірно, вимагало б підвищення рейтингу стійкості ВТБ, а також збереження сильної прибутковості роздрібного бізнесу ВТБ 24. Зниження рейтингу стійкості ВТБ може привести до пониження рейтингу стійкості ВТБ 24.