Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Кіпру з ВВВ- до ВВ+ з "негативним" прогнозом, мовиться в повідомленні агентства. Короткостроковий рейтинг дефолта емітента також був знижений з F3 до В.
Пониження рейтингу пов'язане з істотним збільшенням обсягу потрібних для рекапіталізації кредитних організацій країни коштів. Fitch відзначає, що необхідний обсяг значно перевищує попередню оцінку, яка була озвучена в січні 2012 р. під час перегляду рейтингів Кіпру. Це, у свою чергу, пов'язано з великим обсягом держоблігацій Греції на балансі трьох найбільших банків країни, а саме, Bank of Cyprus, Cyprus Popular Bank (CPB) і Hellenic Bank і, у меншій мірі, з очікуваним погіршенням якості національних активів цих банків.
Крім того, на додаток до 1,8 млрд євро, потрібних на рекапіталізацію Cyprus Popular Bank (BВ+ з "негативним" прогнозом), Fitch вважає, що кіпрським банкам можуть знадобитися додаткові вливання капіталу в обсязі до 4 млрд євро (що відповідає 23% від ВВП). Навіть в тому випадку, якщо Греція залишиться у складі єврозони, кредитні організації Кіпру продовжать нести істотні втрати у зв'язку з великою залученістю у фінансову систему цієї країни. Тим часом економіка Греції продовжить скорочуватися в середньостроковій перспективі, а якість національних активів кіпрських банків продовжить погіршуватися.
Нагадаємо, 14 червня міжнародне рейтингове агентство Moody's знизило довгостроковий кредитний рейтинг Кіпру на 2 ступені - з Ва1 до Ва3. Рейтинг Ва3 в градації Moody's є спекулятивним і відображає істотний кредитний ризик.
Основним приводом для зниження рейтингу республіки стало посилення ризику виходу Греції з єврозони. У разі реалізації вказаного сценарію уряду Кіпру доведеться надавати значну фінансову допомогу національним банкам. Пониження відразу на два ступені проведене через те, що фінансова система Кіпру вже відчуває сильну негативну дію, яка стане ще сильніша при вимушеному перекладі конвертації розрахунків з Грецією в драхми і дельнейшего списання заборгованості сусідньої республіки. Обсяг ризиків кіпрських банків по грецьких інвестиціях дорівнює 23 млрд євро.
У Moody's підкреслили, що їх розрахунки показують, що для рекапіталізації банківської системи Кіпру знадобиться сума, що перевищує 10% національного ВВП. Зокрема, до 30 червня ц.р. країні потрібно знайти 1,8 млрд євро, тобто приблизно 10% ВВП, на рекапіталізацію другого за величиною банку країни Cyprus Popular Bank, після того як кредитна організація зазнала втрат в розмірі близько 2 млрд євро при реструктуризації грецької суверенної заборгованості.
Відзначимо, що, за неофіційною інформацією, Кіпр, відчуває гострий брак фінансових коштів для порятунку банківського сектору, в даний час схиляється до того, щоб звернутися за допомогою до окремих країн, таким як Китай або Росія, ніж до загальноєвропейського антикризового механізму. Зокрема, 13 червня ц.р. стало відомо про те, що уряд Кіпру має намір звернутися до РФ за кредитом у розмірі 5 млрд євро.