Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило довгострокові рейтинги емітента Російської Федерації в іноземній і національній валюті на рівні ВВВ зі "стабільним" прогнозом, говориться в повідомленні агентства. Короткостроковий РДЕ в іноземній валюті підтверджений на рівні F3, а рейтинг стелі країни на рівні BBB+.
Підтвердження рейтингів враховує, з одного боку, сильний державний баланс, позицію Росії як зовнішнього нетто-кредитора і збільшення гнучкості обмінного курсу і, з іншого боку, повільне просування в бік зміцнення бюджету і проведення структурних реформ на тлі волатильних цін на нафту і невизначеності глобальної економічної кон'юнктури, пояснили в агентстві.
Росія як і раніше має сильний державний баланс для рейтингової категорії BBB. Сукупний державний борг знаходився на низькому рівні 11% ВВП в 2011 р. при тому, що в державних фондах добробуту знаходиться 112 млрд дол. (7% ВВП), забезпечуючи бюджету фінансову гнучкість і запас міцності на випадок різкого падіння цін на нафту. Що стосується зовнішніх позицій, чисті іноземні активи держави склали 467 млрд дол. в кінці 2011 р. (25% ВВП). Це є найвищим показником в рейтинговій категорії BBB в абсолютному вираженні, чому сприяє розмір міжнародних резервів Росії, п'ятих у світі. Банківський сектор, який був значним джерелом зовнішнього стресу в 2008-2009 рр., також став зовнішнім нетто-кредитором, зазначено в повідомленні Fitch.
Прогнози зростання реального ВВП на рівні 3,8% в 2012 р. і 3,5% в 2013 р. відображають думку Fitch, що Росія значно менше схильна до зовнішніх шоків щодо 2008-2009 рр.., чому сприяє більш гнучкий валютний курс, який згладжує вплив на бюджет з боку волатильних цін на нафту і зменшує чистий відтік капіталу. У той же час Росія не захищена від боргової кризи єврозони, яка проявляється в волатильних цінах на нафту, зниженні цін на активи, більш слабкому валютному курсі і погіршенні настроїв інвесторів.
Fitch вважає, що в порівнянні з іншими країнами БРІК (куди крім Росії входять Бразилія, Китаю і Індія) Росія досить успішно справляється з ситуацією в умовах поточної кризи в єврозоні. У той же час перспективи повернення країни до докризових темпів зростання в 7% представляються віддаленими за відсутності значних структурних реформ, незважаючи на майбутній вступ до Світової організації торгівлі. "Росія несприятливо виглядає на тлі країн з порівнянними рейтингами за індикаторами якості управління Світового банку, включаючи політичну стабільність, верховенство закону, контроль над корупцією та ефективність державного управління. Ці фактори проявляються в недоліках ділового клімату, підвищеному подієвому ризик і триваючому чистому відтоку капіталу", - вказують аналітики.
Агентство відзначає, що, якщо не відбудеться більш значного зміцнення бюджету, в разі сильного і тривалого падіння цін на нафту може послідувати ослаблення державних фінансів та економіки, що може обумовити зниження рейтингів. І, навпаки, подальші кроки щодо зміцнення податково-бюджетної політики, які забезпечили б значне зменшення ненафтового дефіциту, в поєднанні зі стійким зниженням інфляції могли б призвести до підвищення рейтингів. Позитивним рейтинговим фактором також стали б великі реформи, які забезпечили б поліпшення ділового клімату, подальше зміцнення фінансового сектора і помітний прогрес щодо підвищення якості управління.
Нагадаємо, раніше Fitch також підтвердило рейтинг Німеччини на рівні "ААА" зі "стабільним" прогнозом.