Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) міста Харкова в іноземній валюті на рівні CCC і короткостроковий РДЕ в іноземній валюті C.
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) міста Харкова в іноземній валюті на рівні CCC і короткостроковий РДЕ в іноземній валюті C. Про це йдеться в повідомленні прес-служби Fitch.
Також агентство підтвердило довгостроковий РДЕ міста в національній валюті на рівні B і національний довгостроковий рейтинг A+(ukr). Прогноз по довгостроковому РДЕ в національній валюті і національному довгостроковому рейтингу - "негативний".
Рейтинги внутрішніх облігацій міста на суму 99,5 млн грн, знаходяться в обігу, підтверджені на рівні B- і A+(ukr).
"Рейтинги міста Харкова стримуються рейтингами України (CCC/B-/прогноз "Негативний"). Політичний ризик в Україні залишається високим, а передача влади може проходити за декількома потенційними сценаріями. Fitch оцінює інституційне середовище українських субнаціональних утворень як слабке. Воно є недостатньо прозорим і розвиненим, що стримує довгостроковий розвиток і бюджетне планування регіонів. На думку Fitch, політична криза в Україні загострилася в останні шість місяців, викликавши подальше погіршення інституційного середовища в країні", - відзначають аналітики рейтингового агентства.
Серед позитивних факторів відзначається, що в 2013 р. Харків продовжив демонструвати стабільні бюджетні показники, мав низький борг і значну ліквідність. Однак місто схильне до ризиків рефінансування і ризиків, пов'язаних з умовними зобов'язаннями великого муніципального сектора, що може чинити тиск на бюджет Харкова.
"В кінці 2013 р. борг міста знаходився на низькому рівні 8,4% від поточних доходів (394 млн грн). Харків мав високий показник забезпеченості боргу (борг/поточний баланс) на рівні менше одного року, а процентні платежі становили 1% від операційних доходів. Fitch очікує, що борг міста залишиться низьким на рівні близько 5% поточних доходів, так як у нього немає потреб у запозиченнях в середньостроковій перспективі", - пояснюють в Fitch.
Як відзначають аналітики Fitch, у 2014 р. Харкову необхідно провести виплати за облігаціями з наступаючими термінами на суму 99,5 млн грн і банківськими кредитами на суму 185 млн грн, що еквівалентно 72% сумарного боргу. Потреби в рефінансуванні згладжуються значними грошовими коштами у міста, які становили 1 млрд грн на 1 квітня 2014 р., що в 4 рази перевищує борг з наступаючими термінами.
Fitch очікує, що Харків збереже стабільні бюджетні показники в 2014-2016 роках при ослабленні операційної маржі до близько 10% з сильного середнього значення в 14,5% в 2012-2013 рр. Агентство також вважає ймовірним погіршення бюджетних показників слідом за очікуваним скороченням національної економіки (зниженням ВВП України на 5% в 2014 р.) і в умовах збереження політичного ризику.
"Умовні зобов'язання міста порівнянні з рівнями його прямого боргу і можуть чинити тиск на бюджет, зокрема оскільки найбільші компанії муніципального сектору є збитковими і покладаються на субсидії для продовження діяльності. Борг 10 найбільших підприємств комунального сектора дорівнював 219,8 млн грн на кінець 2012 р. За оцінками Fitch, борг 10 провідних компаній муніципального сектору на кінець 2013 р. в середньому був близьким до 250 млн грн в 2010-2012 рр. Тим не менш, умовні зобов'язання міста нижче 10% від його поточних доходів і в даний час не представляють суттєвого ризику для бюджету", - наголошується в звіті.
При цьому у Fitch відзначають, що зниження рейтингів України призведе до зниження РДЕ міста. Пониження рейтингів також можливе, якщо місто не зможе виконувати свої зобов'язання по обслуговуванню боргу через різкого дефіциту ліквідності.
Водночас позитивна рейтингова дія малоймовірна в середньостроковій перспективі з урахуванням високого політичного ризику, погіршення інституційного середовища і скорочення економіки.