Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings очікує подальшого погіршення якості активів банків України.
Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings очікує подальшого погіршення якості активів банків України. Про це йдеться в релізі агентства.
Fitch відзначає, що показники капіталізації українських банків відчувають більш істотний тиск, ніж позиції ліквідності, в результаті кризи в країні. Погіршення якості активів у майбутньому являє собою значний ризик для кредитоспроможності, тоді як відтік депозитів поки в основному є керованим.
"За даними, опублікованими Національним банком України, агрегований показник достатності регулятивного капіталу банківського сектору зменшився до 15,8% на 1 березня в порівнянні з 18,4% на 1 лютого цього року. Згідно з нашими розрахунками, це скорочення було в рівній мірі обумовлено зниженням абсолютного розміру капіталу (на 8%) і збільшенням активів, зважених за ризиком (також на 8%)", - відзначають аналітики
У Fitch вважають, що дане збільшення активів зумовлено більш високою гривневої вартістю кредитів в іноземній валюті в результаті зниження курсу гривні на 25% протягом лютого. Скорочення капіталу, ймовірно, було обумовлено поєднанням таких факторів, як збільшення резервів під знецінення кредитів, зростання неотриманих нарахованих відсотків (які віднімаються від регулятивного капіталу) і збитки за відкритими валютними позиціями.
Fitch очікує подальшого погіршення якості активів у банків в результаті порушень економічної діяльності, рецесії, зниження курсу гривні і, в деяких випадках, потенційного перерозподілу економічного впливу і активів. Це, в свою чергу, позначиться на показниках капіталізації, хоча серйозність і строки впливу залежатимуть від того, як буде розвиватися криза, і від ступеня регулятивних послаблень з боку НБУ. Показники капіталізації українських банків вже відображають відносно низьке покриття резервами проблемних кредитів.
Загальний відтік депозитів є керованим, почасти через обмеження на вилучення коштів. Згідно з розрахунками агентства, заснованими на доступних даних від рейтингованих українських банків, ці фінансові організації зазнали відтік депозитів в середньому на 9% за період з 1 січня по початок березня, при цьому основна частина відтоку була після 1 лютого. Відтік коштів з банківської системи в цілому, можливо, був вище, ніж у рейтингованих банків, які знаходяться переважно в іноземній або державної власності і, таким чином, швидше за все, менш схильні до відтоку депозитів. Вилучення коштів було дещо вище з корпоративних, ніж з роздрібних рахунків. Серед роздрібних клієнтів відтік був вище з гривневих рахунків, ніж з валютних.
Позиції ліквідності демонструють прийнятну стійкість: високоліквідні активи, включаючи грошові кошти і еквіваленти, чисті короткострокові міжбанківські позиції і обтяжені заставою цінні папери, які можуть бути використані для операцій репо з НБУ, у більшості досліджених банків становили приблизно 20%-25% клієнтських депозитів на початок березня.
"Ми рейтингуємо всі українські банки на рівні CCC, що відображає дуже високі країнові ризики в плані короткострокової політичної невизначеності, слабких економічних перспектив і тиску на суверенну кредитоспроможність", - додають аналітики Fitch.