Газовидобувачі поскаржилися на економічну та фінансову несправедливість
Фіскальне навантаження на газодобувні компанії сягнуло 97%. Про це РБК-Україна заявив фіндиректор газодобувної компанії BurismaHoldings Олександр Горбуненко в матеріалі "Кабмін знижує ренту за видобуток газу".
"Це економічно і фінансово несправедливо. Ми не можемо продати газ промисловості, і змушені працювати тільки з трейдерами. Вони купують газ з дисконтом в 1-1,5 тис. грн. А ренту я плачу із ціни, встановленої НКРЕКП. Плюс ще ПДВ, податок на прибуток в 18%, плюс всілякі відрахування - в результаті у мене фіскальне навантаження 97%", - поскаржився керівник газодобувної компанії.
Крім того, конкуренцію українському газу становить імпорт з ЄС. "Ціна на газ на внутрішньому ринку сильно прив'язана до імпортної вартості палива. Рента не просто не закладена в ціну газу - ми платимо її від тієї максимальної ціни, яку встановив національний регулятор. З урахуванням ПДВ вона становить 7,9 тис. грн за 1 тис. куб. м. А газ, з урахуванням зниженого попиту, ми продаємо з дисконтом в 1,8 тис. грн на кожній тисячі кубометрів ", - сказав Горбуненко.
Водночас топ-менеджер однієї з газовидобувних компаній на правах анонімності висловив РБК-Україна сумнів, що "запекла боротьба за право видобувати український газ" приведе до зниження ставки ренти.
"Уряд обманював газовидобувників 4 рази. Перший - коли обіцяв, що збільшення ренти до 55% - тимчасовий захід, який буде скасовано через 4 місяці. Потім НАК "Нафтогаз" обіцяв, що ренту зменшать, якщо ми будемо безкоштовно закачувати частину видобутого газу до ПСГ. Ми відмовилися. В результаті - були прийняті урядові постанови №647 і №649, якими у нас НАК відібрав всіх "жирних" клієнтів, тобто промисловість. Потім у результаті, на тлі падіння вартості вуглеводнів у всьому світі, нам підвищили ренту. Я не вірю, що в жовтні Кабмін виконає свої обіцянки", - заявив представник газодобувної компанії.
Нагадаємо, за даними учасників ринку, споживання газу в Україні щоквартально скорочується на 20%.