ua en ru

ФГВФО змінив формулу розрахунку регулярних відрахувань банків з метою їх збільшення

Фонд гарантування внесків фізосіб знайшов спосіб поповнити свої активи, які постійно вимиваються через виплати компенсації вкладникам ліквідовуваних банків. Незабаром гравці ринку платитимуть не фіксовані відрахування від суми депозитів, а плаваючу ставку, залежну від відсотків за депозити, долі коштів населення в пасивах і співвідношення валютних депозитів до гривневих. Через велику кількість чинників розмір відрахувань підвищиться в рази майже у всіх банків, тому або вони прискорять зниження депозитних ставок, або закладуть ці відрахування в ціну кредитних ресурсів. Про це пише "Комерсант-Україна".

Як стало відомо, Фонд гарантування внесків фізичних осіб (ФГВФО) завершив розробку формули розрахунку регулярних відрахувань банків, які працюють із коштами населення. Фонд планує зобов'язати установи, що пропонують ставки вище ринкових, платити йому більше. Логіка ФГВФО в тому, що банки, готові платити високі депозитні ставки, мають і високий ризик банкрутства.

Згідно з проектом змін в "Положення про порядок розрахунків, нарахувань і сплати зборів у ФГВФО" буде введена диференціація відрахувань залежно від величини депозитних ставок банків. Орієнтиром стане базова ставка збору. Зараз банки щокварталу платять регулярний збір у розмірі 0,5% від суми внесків в гривні і 0,8% - в іноземній валюті.

Згідно з документом, розрахунок збору незабаром спиратиметься на ступінь ризиків банку, яка залежить від розміру ставки, частки коштів населення в пасивах, співвідношення валютних і гривневих депозитів. Чим вище будуть їх коефіцієнти, тим ступінь ризику банку вважатиметься більшим, і, відповідно, вище будуть і його відрахування до фонду. Зараз основним індикатором депозитних ставок є індекс UIRD, який розраховується в щоденному режимі. На 25 січня середня ставка річних депозитів в гривні складала 19,3%, внесків в доларах - 7,7%, євро - 6,55%.

Читайте також: Новий механізм нарахування зборів у ФГВФО не враховує ризики банківської діяльності, - УКБС