Google відзначає сьогодні 210-ліття російського поета Федора Тютчева, випустивши святковий Doodle на російській сторінці світового пошукача.
Google відзначає сьогодні 210-ліття російського поета Федора Тютчева, випустивши святковий Doodle на російській сторінці світового пошукача.
Федір Іванович Тютчев народився (23 листопада) 5 грудня 1803 року в Орловській губернії, в сім'ї старовинного дворянського роду. Здобувши домашню освіту, вступив на відділення словесності в Московський університет, який з успіхом закінчив в 1821 році.
Більшу частину життя Тютчев провів у Мюнхені, там же одружився на Баварській аристократці, графині Ботмер. Їх будинок відвідували багато знаменитих німецьких поетів і філософів того часу. Тютчев був близько знайомий з Гейне і Шеллінгом. Вірші першого він особисто перекладав на російську, з другим вів люті філософські спори. Життя в Німеччині багато в чому вплинуло на творчість самого Тютчева. Його філософська лірика по духу набагато ближче до зразків німецької поезії, ніж російської.
Цікава і особиста доля Тютчева. Офіційно він був одружений двічі і обидва рази його дружинами ставали німецькі аристократки, які ні слова не розуміли по-російськи. З другою своєю коханою, Ернестиною Дернберг, Тютчев зійшовся, ще будучи одруженим на Елеонорі Ботмер, своїй першій дружині. Дружина незабаром померла - зрада чоловіка і крах корабля, на якому вона пливла з дітьми до Туріну, сильно підкосили її здоров'я. Тютчев всю ніч провів біля труни Елеонори і до ранку став зовсім сивим. Проте, вже наступного року він одружувався на Ернестині.
Незважаючи на це, в житті Тютчева був ще один яскравий роман - любов до Олени Олександрівни Денисьєвої. Дівчина була ровесницею його дочки і вчилася разом з нею у Смольному інституті. "Таємний брак" Денисьєвої і Тютчева був укладений в липні 1850 року. Після того, як їхні стосунки сталі відомі в світі, від Денисьєвої відрікся батько, вона була вимушена покинути інститут і жити на знімній квартирі, але її це, здається, не дуже цікавило. Вона кинулася у вир відчуттів з головою і всю себе присвятила Тютчеву. У травні 1851 року у Денисьєвої народилася дівчинка, яку на честь матері назвали Оленою. За наполяганням матері дівчинку записали на прізвище батька.