Необхідно підвищити податок на доходи від трудової діяльності в Україні на 2% - до 17%. Про це йдеться в листі голови Федерації профспілок України (ФПУ) Василя Хари з приводу представленого парламенту проекту Податкового кодексу (ПК) України, передає кореспондент РБК-Україна.
Розглянувши проект Податкового кодексу України, внесений Кабінетом міністрів України у Верховну Раду (ВР) України ФПУ зазначила: "Виступаючи за необхідність проведення податкової реформи в Україні, Федерація профспілок підтримує положення проекту ПК, спрямовані на зниження податкового навантаження на суб'єктів господарювання, підвищення стимулюючої функції податків, посилення відповідальності контролюючих органів та платників податків за порушення норм податкового законодавства, що сприятиме підвищенню конкурентоспроможності та інвестиційної привабливості національної економіки і вивільненню ресурсів для підвищення заробітних плат".
Водночас ФПУ вважає, що окремі розділи проекту ПК потребують доопрацювання, оскільки містять положення, "які не повною мірою забезпечують реалізацію завдань, визначених програмою економічних реформ на 2010-2014 рр. щодо зменшення соціальної нерівності та створення такого рівня добробуту громадян який дозволить Україні увійти в 20-ку найбільш економічно розвинених країн світу".
На думку голови ФПУ, реформування має відбуватися за такими напрямами як встановлення рівня податкового навантаження на доходи від трудової діяльності, зокрема у вигляді зарплати, на рівні, нижчому від оподаткування інших доходів, поетапне становлення неподаткового мінімуму доходів громадян на рівні прожиткового мінімуму для працездатної особи для всіх категорій громадян з одночасним збільшенням ставки податку з 15% до 17%; оподаткування доходів, отриманих не за основним місцем роботи за ставкою 20% без застосування неоподаткованого мінімуму; запровадження непрямих методів для визначення об'єкта оподаткування податку з доходів фізичних осіб; удосконалення порядку надання податкового кредиту, який має здійснюватися працедавцем платника податку, а не самим платником податку; заміни діючого механізму отримання податкового кредиту зі щорічного на реалізацію такого праву щомісяця або щокварталу. Крім того, ФПУ пропонує звільнити від оподаткування профспілкових виплат в повному розмірі працездатну особу. Крім того, пропонується встановити ставку податку не в абсолютному вимірі, а у співвідношенні до розміру середньозваженої вартості квадратного метра житла по Україні чи області, а також забезпечити цільове використання коштів, тобто перерахування 50% суми податку на нерухоме майно до спеціального фонду місцевих бюджетів для використання виключно на будівництво соціального житла та на розвиток інфраструктури в цій місцевості.
Слід зазначити, що у своїх пропозиція ФПУ пропонує врегулювати окремі проблеми діяльності неприбуткових організацій. В тому числі запровадити оподаткування для платників податків, які уклали колективні договори. Віднести на валові витрати підприємств відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову і фізкультурно-оздоровчу роботу.
Реформування в частині ПДВ має відбуватися за такими напрямками: зниження загальної ставки ПДВ та запровадження диференційованих ставок цього податку, зокрема, на соціально-значущі групи товарів, а також звільнення від ПДВ вартість ЖКП та операції з поставки путівок на санаторно-курортне лікування. А також збільшення граничної суми від здійснення операцій з поставки товарів, послуг, а також встановлення такої суми не в абсолютному розмірі, а у співвідношенні до розміру державного соцстандарту чи гарантій.