Ескалація боргової кризи змусила європейські уряди діяти рішуче. У середу Європарламент схвалив пакет директив, який, зокрема, дозволить Єврокомісії штрафувати країни з надмірними дефіцитом бюджету і держборгом. А голова цієї структури Жозе Мануель Баррозу запропонував ввести податок на фінансові операції в регіоні, який може приносити до 55 млрд євро в бюджет Євросоюзу щорічно.
"У нас тепер є новий звід економічних правил. Це потужна зброя проти будь-яких майбутніх криз", - заявив голова Європарламенту Єжи Бузек. Ухвалений в середу пакет дозволить автоматично застосовувати санкції проти недобросовісних країн-членів. Наприклад, за недостовірну статистику по дефіциту і держборгу стягуватиметься штраф 0,2% ВВП, а якщо держава порушить встановлену ЄС норму щодо дефіциту бюджету в 3% ВВП, то повинен буде розщедритися на 0,1% ВВП, якщо тільки більшість країн-членів не виступить на захист провинився.
Однак тільки штрафами і санкціями Європу не врятувати. "Європейський союз переживає найсильніший за десятиліття криза довіри, - визнав Баррозу. - Зараз в історії настав критичний момент, і якщо ми об'єднаємо зусилля, то розпад неминучий". Щоб гарантувати цілісність єврозони, він закликав Європарламент зважитися на низку досить спірних заходів, у тому числі на випуск загальноєвропейських стабілізаційних бондів. Подробиці Єврокомісія пообіцяла розкрити вже за кілька тижнів.
Крім того, у намірі припинити спекулятивні фінансові операції, а також поповнити Європейський бюджет чиновники підтримали ідею податку на фінансові транзакції. "За останні три роки фінансовий сектор отримав допомогу, а також гарантії від держав - членів ЄС на 4,6 трлн євро. Прийшов час повертати борги суспільству", - сказав Баррозу. Якщо законопроект буде схвалений, він набуде чинності не раніше 2014 р. і буде приносити Євросоюзу, за попередніми оцінками, 30-55 млрд євро в рік.
Думки навколо "справедливого податку" розділилися. Єврокомісар з внутрішніх ринків Мішель Барньє вважає, що податок, лобійований владою Франції і Німеччини, принесе солідний обсяг коштів. Більш обачно висловлюється президент ЄЦБ Жан-Клод Тріше, відзначаючи, що це буде дієвим, лише якщо податок визнають у всьому світі, а не тільки в країнах ЄС або єврозони.
Експерти побоюються, що якщо податок не буде введений хоча б у країнах "великої двадцятки", то ініціатива не тільки не стабілізує ситуацію на ринках, але й, навпаки, чинитиме негативний вплив на економіку Європи. Згідно з внутрішнім опитування Інституту CFA, що об'єднує понад 100 тис. фахівців з інвестицій по всьому світу, тільки 5% респондентів вірять в ефективність податку на території ЄС. 44% наполягають, щоб податок визнали хоча б на рівні G20, тоді як 45% впевнені, що користі від двійника податку Тобіна, який повинен був обмежити транскордонні валютні спекуляції, ніякої. Сама Єврокомісія раніше не виключала, що в довгостроковій перспективі податок знизить зростання економіки Європи на 0,53-1,76% сумарного ВВП регіону.
Ініціатива Єврокомісії натрапить на жорстке неприйняття з боку Великобританії - найбільшого фінансового центру в Євросоюзі і може зустріти опір в США. "Британія розуміє, що може сильно програти, погодившись на податок на транзакції, який може спровокувати відтік коштів з провідних фінансових центрів, у тому числі з Лондона, в країни з менш жорсткою юрисдикцією. Крім того, у Великобританії вже оподатковуються різні типи операцій", - сказав глава підрозділу з фондовим ринкам у CFA Родрі Пріс.