Система протиракетної оборони в Європі знаходиться в стадії проміжної готовності, повідомив Президент США Барак Обама на саміті НАТО, який проходить в Чикаго 20-21 травня. Перший етап введення системи в дію передбачає запуск радара в Туреччині і патрулювання Середземного моря американськими кораблями з ракетами-перехоплювачами. Командний центр системи ПРО буде перебувати на військовій базі Рамштайн у Німеччині, передає Deutsche Welle.
За офіційним графіком, система протиракетної оборони повинна запрацювати до 2020 р. Ракети-перехоплювачі SM-3 будуть встановлені на базах НАТО в Польщі та Румунії.
Росія виступає противником розміщення елементів ПРО в Європі. У відповідь Москва погрожує розмістити ракети "Іскандер" в Калінінградській області. США та їхні союзники по НАТО наполягають, що система ПРО створюється проти "держав-ізгоїв", зокрема Ірану. Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Андерс Фог Расмуссен повідомив, що НАТО продовжить переговори з Росією про створення ЄвроПРО, відзначивши, що РФ не може заблокувати рішення організації.
"Ми запрошували Росію брати участь в створенні системи ПРО, і наше запрошення, як і раніше в силі. Ми продовжимо наш діалог з Росією, і я сподіваюся, що на певному етапі Росія зрозуміє, що в наших спільних інтересах працювати над протиракетної захистом спільно", - сказав він.
У свою чергу, новий Президент Франції Франсуа Олланд заявив, що ЄвроПРО не загрожує Росії і "іншим державам". Він також озвучив принципи, на яких Франція підтримає створення системи ПРО. Серед них - обмеження ціни, підтримка європейських оборонних компаній і суміщення ЄвроПРО з французьким ядерним щитом.
Створення системи ПРО в Європі є частиною нової стратегії НАТО "Розумна оборона". В рамках нових підходів до безпеки держави Альянсу прагнуть розширювати співробітництво в галузі оборони в умовах обмежених фінансових можливостей.
Нагадаємо, зараз у Чикаго проходить саміт НАТО, в якому бере участь Президент України Віктор Янукович. Планується, що сьогодні він візьме участь у засіданні Північноатлантичної ради НАТО у форматі країн - контрибуторів Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані на рівні глав держав і урядів.