Європейські вкладники, у тому числі з Італії та Франції, активно переводять свої заощадження в Швейцарію
В Європі зростають страхи з приводу негативних наслідків виходу Греції із зони євро. На цьому тлі все більше європейських вкладників, у тому числі з Італії та Франції, активно переводять свої заощадження в Швейцарії. Для захисту банківських вкладів від кризи прем'єр Італії Маріо Монті запропонував навіть створити спеціальний загальноєвропейський фонд, повідомляє "РБК Daily".
"Зросла невпевненість в Європі привела до того, що наші філії, особливо в прикордонних регіонах, реєструють постійне зростання припливу готівки", - зазначив у бесіді з Handelsblatt глава швейцарської банківської групи Raiffeisen Пьеріні Вінсенц. Банкір, правда, конкретних цифр називати не став, проте уточнив, що "в першу чергу вкладниками є громадяни Італії, Франції і навіть Німеччини". Примітно, що раніше гроші виводилися з найбільш проблемних країн валютного союзу. Так, за даними ЄЦБ, загальний обсяг вкладів Греції, Ірландії, Італії, Португалії та Іспанії за два останні роки зменшився на 80 млрд євро (3,2%) станом на кінець березня.
При цьому Вінсенц підкреслив, що мова йде зовсім не про відведення капіталів від оподатковування у себе на батьківщині. Люди просто бояться втратити заощадження і вважають за краще розмістити їх частина в Швейцарії. За словами глави Raiffeisen, сам по собі цей перетік особистих накопичень спостерігався вже давно, проте в останні тижні він помітно посилився.
Проблема втечі капіталу турбує і керівництво країн зони євро. Так, прем'єр-міністр Італії Маріо Монті вважає за необхідне створити спеціальний загальноєвропейський фонд по захисту банківських вкладів. На першому етапі він пропонує забезпечити скоординовану і, по можливості, одночасну реакцію на відтік капіталу з різних країн для того, щоб уникнути можливого хаосу. Такий підхід повинен запобігти повторення ситуації, яка виникла в Ірландії в 2008 році. Тоді держава на тлі виниклих у банків проблем пообіцяло вкладникам необмежену гарантію на їх заощадження. Це призвело до того, що британські та нідерландські інвестори буквально завалили ірландські банки своїми грошима, що поставило під удар держбюджету Ірландії.
Наступним же кроком, згідно з планом Монті, повинно стати створення такої системи, яка б фінансувалася усіма країнами і їх банками, захищаючи інтереси вкладників у всій Європі.
Крім необхідності спільних дій при формуванні загальноєвропейської системи гарантування ощадних вкладів прем'єр-міністр Італії вимагає введення так званих проектних євробондів, за допомогою яких можна фінансувати інфраструктурні проекти. Монті також вважає за потрібне змінити схему розрахунку бюджетного дефіциту і в майбутньому більше не вписувати в нього державні інвестиції, наприклад в дорожнє будівництво або широкосмуговий Інтернет.
Свої пропозиції прем'єр-міністр Італії має намір обговорити особисто з канцлером ФРН Ангелою Меркель, Президентом Франції Франсуа Олланд і главою уряду Іспанії Маріано Рахоєм, яких він уже запросив відвідати Рим ще до призначеного на червень саміту ЄС.