ua en ru

Європейські аудитори рекомендують ЄК посилити контроль над фіндопомогою Україні

Європейські аудитори рекомендують ЄК посилити контроль над фіндопомогою Україні Фото: Європа буде ретельніше стежити за витрачанням допомоги Україною

Результати реформ, на думку аудиторів, залишаються "крихкими"

Європейські аудитори підготували для Єврокомісії рекомендації, покликані підвищити контроль над витрачанням Україною макрофінансової допомоги від Євросоюзу. Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "Євро люблять рахунок: у ЄС перевірили ефективність витрачання коштів на Україну".

Висновки аудиторів

Аудитори підготували звіт "Допомога ЄС Україні", в ньому йдеться про засоби, які наша країна витрачала в 2007-2015 роках. За цей період Україна отримала 1,6 млрд євро у вигляді грантів, і 3,4 млрд євро склали кредити від європейських банків і фінансових організацій. Левова частка всіх коштів була виділена і освоєна після березня 2014 року.

Висновки, до яких дійшли аудитори, виявилися не надто позитивними результати реформ, на їх думку, залишаються "крихкими", а допомогу від ЄС була ефективною лише частково. Втім, причини неефективного витрачання коштів аудитори не знайшли в діях України, а у вимогах європейських структур.

Єврокомісії вони поставили на вид відсутність узгодженого чіткого переліку пріоритетних результатів реформ, які Україна повинна досягти в короткостроковій перспективі, виділення коштів без аналізу ризиків і без сформованої конкретної стратегії допомоги.

Проблеми у Євросоюзу, на думку аудиторів, також з моніторингом та оцінкою проміжних результатів, координацією з українськими органами влади та іншими донорами, а фінансування більшою мірою спрямовано на "заходи щодо запобігання фінансово-економічного колапсу", ніж реформ.

Рекомендації для Єврокомісії

Всі виявлені проблеми Єврокомісії рекомендується вирішити якомога швидше. Серед шляхів вирішення проблем, посилення моніторингу за реалізацією українських проектів, посилення контролю і підходів до верифікації результатів і збору даних.

Крім того, європейським інститутам пропонується виробити загальну стратегію допомоги Україні, визначити чіткі параметри і критерії бюджетної підтримки та макро-фінансової допомоги, прописати конкретні цілі, які Україна повинна досягти в результаті реформ.

Аудитори радять Єврокомісії направляти фінансування адресно, на конкретні проекти, "дотримуватися пропорцію між отриманими результатами і швидкістю надання допомоги", а також "тісно працювати з іншими донорами, які також надають допомогу Україні".

Нагадаємо, звіт Європейської палати аудиторів про ефективності фінансової підтримки України був опублікований минулого тижня.