ua en ru

Європарламент сьогодні розгляне доповідь про відносини з КНР

Члени Європарламенту сьогодні повинні схвалити доповідь про відносини між ЄС і Китаєм. Його автори звинувачують Пекін в порушенні прав людини, переслідування інакомислячих і підтримці президента Сирії Башара Асада. Втім, така жорстка критика не заважає Європі поглиблювати економічне партнерство з швидкорозвиваючюся азіатською державою.

Доповідь про відносини з Китаєм, яку схвалив комітет з міжнародних справ і яка сьогодні буде винесена на обговорення всього Європарламенту, містить жорстку критику Пекіна. Євродепутати вважають, що китайське керівництво "звертає увагу на економічні та соціальні, але не на цивільні і політичні права" громадян. "Китайські активісти повідомляли, що їх примусово позбавляли волі, за кілька місяців тримаючи в поліцейських катівнях без ордера на арешт, пред'явлення звинувачень, можливості спілкування з членами сімей та отримання юридичної допомоги", - йдеться в доповіді. У числі переслідуваних опозиціонерів названі нобелівський лауреат Лю Сяобо (відбуває термін за "підбурювання до підриву державного ладу") і лауреат премії Сахарова Ху Цзя (знаходиться під домашнім арештом).

Стурбованість Брюсселя викликає і положення тисяч китайців, які містяться в нелегальних ізоляторах, відомих як "чорні тюрми". Виступають європарламентарії також за негайне скасування в Китаї смертної кари. Від репресивного режиму, як вважають депутати, страждають етнічні меншини (особливо уйгури і жителі Тибету), молоді сім'ї (їх свободу обмежує політика "одна сім'я - одна дитина"), адвокати (обов'язкова присяга Компартії, а не конституції суперечить основам професії), інтернет -користувачі (їм перекривають вільний доступ до ряду сайтів), послідовники нетрадиційних релігій (секти на кшталт "Фалуньгун" знаходяться в КНР під забороною), робітники (вони не можуть цивілізовано відстоювати свої права за допомогою профспілок).

Критиці піддалася і структура нинішньої влади в Китаї. "Ефективної економічній політиці країни серйозно загрожують корупційні скандали, недостатня транспарентність і "мережа аристократії" з родин колишніх і нинішніх лідерів партії, які, завдяки своїм зв'язкам, володіють величезними статками", - говориться в документі. Невдоволення в Європарламенті викликає і зовнішньополітичний курс Пекіна, в першу чергу те, що Китай блокує в Радбезі ООН жорсткі резолюції щодо Сирії.

Втім, експерти закликають не перебільшувати значення доповіді Європарламенту. "ЄС критикує Китай вже років двадцять, але при цьому є головним торговим партнером країни (за підсумками 2012 взаємний товарообіг перевищив 546 млрд дол.), - нагадав керівник Центру економічних і соціальних досліджень Китаю Інституту Далекого Сходу РАН Андрій Островський. - Західноєвропейський бізнес не звертає уваги на критику Пекіна з боку Європарламенту та інших подібних структур". За словами експерта, китайці також, по суті, ігнорують зауваження на свою адресу, обмежуючись щорічним випуском урядових "Білих книг", в яких критикується ситуація з правами людини в США і країнах Європи.

Читайте також: Китай має намір збільшити торгівлю з країнами Східної та Південної Європи до 100 млрд