Європа і США готують екстрений план на випадок блокування Іраном Ормузської протоки
Європа і США розробляють екстрений план на випадок блокування силами Ісламської Республіки Іран (ІРІ) стратегічно важливої Ормузської протоки, на який припадає 33% глобального експорту нафти і 40% глобального експорту нафтопродуктів по морю. У разі блокування силами ІРІ проходу танкерів протокою, країни Заходу можуть відчути серйозні перебої з поставками нафти. Щоб не допустити такого варіанту розвитку подій, західні експерти провели на минулому тижні ряд консультацій, повідомили агентству Reuters джерела в дипломатичних колах.
За їх словами, 5 січня 2012 р., відбулася зустріч представників Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), які обговорювали питання запобігання енергетичній кризі. Зокрема, експерти МЕА обговорювали ряд екстрених заходів на випадок загострення обстановки в Ормузькій протоці, а саме, можливість інтервенцій на нафтовому ринку.
Нагадаємо, влітку цього року США і ще більше 20 країн-учасниць МЕА через припинення поставок нафти з Лівії ухвалили рішення про виділення зі своїх стратегічних запасів 60 млн бар. нафти для стримування різкого зростання цін на паливо. У разі припинення поставок нафти по Ормузській протоці і на час збереження напруженості в регіоні, МЕА планує вивільняти із стратегічних запасів до 14 млн бар. в день, додали західні дипломати.
Нагадаємо, 27 грудня 2011 р. перший віце-президент Ісламської Республіки Мохаммад Реза Рахімі повідомив, що військово-морські сили Ірану заблокують прохід танкерів по Ормузькій протоці, якщо Захід введе санкції відносно нафтової галузі ІРІ. Слідом за цим у район навчань іранських ВМФ біля Ормузської протоки увійшла американська ударна група (авіаносець в супроводі групи бойових кораблів). У Пентагоні пояснили: "Розгортання авіаносних груп направлено на забезпечення безпеки і стабільності в регіоні, а також безперервності поточних заздалегідь запланованих місій".
Зазначимо, що по Ормузькій протоці, що з'єднує Оманську затоку на південному сході з Перською затокою на південному заході, здійснюється транспортування більшої частини нафти, що експортується з Саудівської Аравії, Ірану, Об'єднаних Арабських Еміратів, Кувейту та Іраку, а також майже всього зрідженого природного газу(СПГ) з Катару (найбільшого експортера ЗПГ).