ua en ru

ЄЦБ зможе використовувати свої повноваження для виявлення фінансово слабких банків в єврозоні

Європейський центробанк (ЄЦБ) може використовувати розширення повноважень (наділення органу контролюючими функціями) для виявлення фінансово слабких банків у єврозоні, для яких буде утруднений доступ до отримання фінансування ЄЦБ. Про це повідомили сьогодні джерела, обізнані про плани ЄЦБ.

Згідно із задумом менеджменту кредитної організації, такий підхід повинен забезпечити приплив фінансування до системно значущим кредитним організаціям валютного блоку, одночасно змусивши Центробанки країн Європи впритул зайнятися проблемами своїх неблагополучних кредитних організацій, яким з 2014 р. буде непросто отримати кредити ЄЦБ, передає Reuters.

Як відзначають експерти, ЄЦБ вкрай стурбований ризиками, пов'язаними з існуючою в єврозоні банківською системою, зокрема тим фактом, що ЄЦБ змушений кредитувати банки, що мають ненадійний заставу як забезпечення.

"Центробанки надають ліквідність під заставу, але якщо який-небудь банк знову і знову звертається за кредитом, це викликає сумніву, що в кінцевому підсумку призведе до того, що ЄЦБ утруднить для такого банку доступ до фінансування. Такому банку, наприклад, доведеться заплатити більше високу ціну за наданий кредит. Крім того, ЄЦБ змінить умови, на яких такий кредитної організації надаватиметься ліквідність", - пояснив на умовах анонімності один з європейських економістів.

У ЄЦБ дану інформацію ніяк не коментують. Нагадаємо, що минулого року ЄЦБ виділив у сукупності 1 трлн євро, надавши дешеві трирічні кредити банкам єврозони і пообіцявши їм всебічну підтримку. Однак така тактика може бути пов'язана з труднощами для ЄЦБ, коли організація візьме на себе контролюючі функції (це заплановано на 2014 р.).

В даний час в об'єднаній Європі питання "банківського союзу" активно обговорюється, хоча позиції європейських лідерів сходяться не по всіх аспектах теми. "Банківський союз" припускає три кроки: ЄЦБ наглядовими повноваженнями, що поширюються на всі банки зони євро, створення фонду по закриттю проблемних банків і повноцінної схеми захисту вкладів по всій єврозоні.

Сама ідея банківського союзу здається привабливою всім без винятку міністрам фінансів ЄС, однак вони не можуть домовитися з питання ступеня наділення ЄЦБ наглядовими функціями. Німеччина наполягає на тому, щоб ЄЦБ міг контролювати тільки значущі банки, що суперечить інтересам ЄЦБ. Позиція ФРН зводиться до того, що існуючі в ЄС законодавчі норми і домовленості передбачають створення єдиного наглядового банківського органу, але не наділяють цей орган повноваженнями єдиного регулятора, що приймає рішення про реструктуризацію боргів або повної ліквідації банку. Ще не відомо, чи погодиться ЄЦБ при такому розкладі все ж взяти на себе функції "банківського контролера" в 2014 р.

Читайте також: Схема контролю над банківською системою єврозони повинна бути доопрацьована в 2014 р., - Асмуссен