Європейському центральному банку (ЄЦБ) слід докласти більш значні зусилля, щоб запобігти колапсу єврозони, вважає глава департаменту суверенних рейтингів міжнародного рейтингового агентства Fitch Девід Рейлі.
На думку експерта, ЄЦБ слід розширити купівлю держоблігацій проблемних європейських країн, щоб підтримати що стоїть на межі кризи економіку Італії і уникнути розвалу валютного блоку, передає Reuters.
Колапс єврозони призведе до катастрофи глобального масштабу, упевнений Рейлі.
"Незважаючи на те, що подібний сценарій, на думку Fitch, не є базовим, це може відбутися у випадку, якщо Італія не знайде виходу з лабіринту боргових проблем", - сказав експерт. Кінець євро стане початком катаклізму, адже євро є резервною валютою, пояснив представник Fitch, закликавши подивитися на перспективу краху євро з позицій фінансової та політичної стабільності.
Важко повірити в те, що євро зможе вижити, якщо Італія не впорається із проблемами, вказав Рейлі, зазначивши, що експерти висловлюють різні позиції з питання порятунку країни. "Багато аналітиків розглядають Італію як дуже важливу з економічної і політичної точки зору країну, щоб дозволити їй потонути, однак є й ті, хто вважає Італію занадто великою країною, щоб її рятувати".
Підтримати економіку Італії можна шляхом скуповування її держоблігацій, зазначив експерт, натякнувши на необхідність посилення інтервенцій ЄЦБ. "Чи можна врятувати євро без більш активної участі ЄЦБ? Чесно кажучи, ми вважаємо, що немає", - сказав Рейлі, додавши, що не бачить перешкод для перетворення Європейського фонду фінансової стабільності EFSF в банк, щоб EFSF міг звертатися за фінансуванням безпосередньо до ЄЦБ, а не виходити на фінансовий ринок.
Глава суверенних рейтингів Fitch попередив, що в останні місяці над Єврозоною згустилися хмари, погіршивши економічний прогноз для регіону. Незважаючи на це, Fitch не збирається опускати рейтинг Франції з найвищого рівня ААА принаймні до кінця 2012 р. в противагу іншому рейтинговому агентству - Standard&poor's, що, яке не виключило зниження рейтингу країни на одну або дві сходинки.
Як прокоментував Рейлі, Франція залишається найбільш вразливою країною в рейтингової категорії ААА. Ризики для держави обумовлені в тому числі додатковим навантаженням, яка лягає на Францію у зв'язку з підтримкою Європейського фонду фінансової стабільності.
Греція, на думку Рейлі, продовжує залишатися головною загрозою для єврозони. Оприлюднена в минулому році ініціатива щодо участі приватного сектора в програмі порятунку Греції, яка передбачає "добровільне" списання половини боргу за держоблігаціями країни, похитнуло що існувала до кризи упевненість в тому, що жодна з країн єврозони не зіткнеться з загрозою дефолту. Поточні зараз дебати щодо можливого виходу Греції з єврозони змушують інвесторів фундаментально переглянути свою позицію відносно єдиної європейської валюти.
На думку Рейлі, Греція може викликати ще більш гостру кризу єврозони. Незважаючи на наявний ризик того, що Греція покине валютний блок, проаналізувавши ситуацію, Fitch схиляється до того, що цього не станеться.