ua en ru

ЄЦБ: Зростання економіки в єврозоні залишається слабким, а інфляційний тиск зменшився

Економічне зростання в зоні обігу євро залишається слабким, а інфляційний тиск зменшився, заявив глава Європейського центрального банку (ЄЦБ) Маріо Драги на прес-конференції, пояснюючи сьогоднішнє рішення ЄЦБ скоротити ключові ставки.

"Економічні перспективи єврозони, як і раніше схильні низхідним ризикам. Інфляційний тиск на тимчасовому обрії, релевантному для монетарної політики, ще більш ослаб на фоні матеріалізації деяких з позначених раніше понижувальних ризиків для економічного зростання", - заявив Драгі у вступному слові.

Драги нагадав, що в I кварталі 2012 р. економіка єврозони показала нульове зростання слідом за скороченням на 0,3% в попередньому кварталі. Індикатори за II квартал вказують на "відновлення ослаблення економічного зростання й підвищення невизначеність". У середньостроковій перспективі ЄЦБ сподівається на поступове відновлення економіки, яке, однак, може бути підірвано такими факторами, як напруженість на ринках суверенного боргу, корекція корпоративних балансів і високий рівень безробіття.

Тим не менш Драги підкреслив, що економічна ситуація в єврозоні зараз не настільки важка, як у розпал світової фінансової кризи 2008 р.

Раніше сьогодні ЄЦБ знизив основну ставку рефінансування в єврозоні з 1,0% до 0,75% - нового історичного мінімуму. Рішення ради керуючих ЄЦБ про зниження ставок було прийнято одноголосно. Одночасно ЄЦБ скоротив до нуля з 0,25% ставку по овернайт-депозитах, розміщених комерційними банками на його рахунках. В історії ЄЦБ відсоток по одноденних депозитах ще ніколи не встановлювався на нульовому рівні. Даний крок має на меті стимулювання міжбанківського ринку кредитування, який, за словами Драги, не функціонує належним чином. Банки віддають перевагу "паркувати" на рахунках ЄЦБ вільні кошти, обсяг яких щодня доходить до 800 млрд євро, побоюючись кредитувати один одного.

Відзначимо, що, крім ЄЦБ, сьогодні про пом'якшення монетарної політики оголосили Банк Англії, який збільшив на 50 млрд фунтів програму "кількісного пом'якшення", і Народний банк Китаю, що знизив ключові ставки вдруге за місяць. Драги на прес-конференції зазначив, що сьогоднішні рішення ЄЦБ, Банку Англії і ЦБ Китаю не були скоординовані між собою. Фондові ринки спочатку відгукнулися зростанням на дії Банку Англії і китайського Центробанку, проте після рішення ЄЦБ розгорнулися в мінус. Біржові індекси США знижуються на 0,4-0,6%, індекси в Європі - на 0,1-1,2%.