ua en ru

ЄЦБ підтримав пропозицію Єврокомісії про створення банківського союзу

Європейський центральний банк (ЄЦБ) підтримав пропозицію Єврокомісії (ЄК) про створення банківського союзу, в рамках якого ЄЦБ отримає право наглядати за іншими банками зони євро. "Дана пропозиція - важливий крок по закладанню основ єдиного фінансового ринку з метою забезпечення фінансової стабільності в єврозоні і ЄС", - мовиться в повідомленні прес-служби ЄЦБ.

Раніше сьогодні голова ЄК Жозе Мануель Баррозу представив план нагляду ЄЦБ за іншими кредиторами єврозони. Подібний захід, що наблизив Європу до створення банківського союзу, необхідний для забезпечення податково-бюджетної інтеграції, яка, на думку Баррозу, закладе основу для майбутнього єдиної європейської валюти.

Запропоновані ЄК реформи направлені на руйнування залежності між банками і національними урядами з метою в майбутньому уникнути ситуацій, коли країни з великим обсягом заборгованості стикаються з ще більшими труднощами через кризу банківської системи.

"Нинішня криза продемонструвала, що, тоді як банки стали транснаціональними, управління і нагляд все ще здійснюються на національному рівні. Необхідно перейти до єдиного механізму нагляду усередині зони євро. Запропонований сьогодні механізм створить посилену банківську структуру з ключовою роллю, відведеною ЄЦБ", - заявив глава ЄК. Для того, щоб подібний механізм ефективно працював, країнам доведеться поступитися частиною суверенітету, що стосується банківського нагляду, який раніше здійснювався суто на рівні національних урядів.

Пропозиція ЄК передбачає, що ЄЦБ встане на чолі роздробленої системи національних регуляторів з правом управляти, накладати санкції, а також закривати банки в зоні євро. Також ЄЦБ отримає право здійснювати контроль за банківською ліквідністю і вимагати збільшення буферного капіталу, призначеного для покриття збитків.

Банківський союз припускає три кроки: наділення ЄЦБ правом наглядати над усіма банками зони євро, а також охочими приєднатися до даної схеми банками ЄС; створення фонду по закриттю проблемних банків і повноцінну схему захисту внесків по всій єврозоні.
Використання загальної схеми дій відносно проблемних банків дозволить відійти від безсистемного підходу, який використовувався раніше і призвів до зростання вартості обслуговування заборгованості економічно слабких країн і, як наслідок, на розчарування інвесторів.

Передача наглядових прав європейському ЦБ також відкриває можливість прямої фінансової допомоги банкам за рахунок дії постійного антикризового фонду зони євро ESM.

Читайте також: Баррозу запропонував змінити Ліссабонську угоду і створити з Євросоюзу федерацію держав