ua en ru

ЄЦБ відкинув ідею необмеженої скупки облігацій країн-боржників

Член керуючої ради Європейського Центробанку Йенс Вайдманн відкинув ідею необмеженої скупки облігацій, яка, за його словами, означає "дати алкоголікові на пляшку" замість того, щоб мотивувати його боротися з залежністю. Про це повідомляє Reuters.
Закони "Старого світу" забороняють ЄЦБ без обмежень скуповувати суверенні облігації, а досвід минулих років показав, що це в будь-якому випадку прискорить інфляцію, сказав Вайдманн, відкидаючи вимоги розгорнути необмежені інтервенції на борговому ринку.
"Я вважаю шокуючою ідею про те, що можна завоювати довіру за рахунок порушення правил", - сказав він журналістам за вечерею в штаб-квартирі "Бундесбанку" у Франкфурті-на-Майні.
США і Британія останнім часом посилили натиск на ЄЦБ, вимагаючи відігравати активну роль у боротьбі з борговою кризою єврозони. Ряд політиків єврозони хочуть, щоб Центробанк став кредитором останньої інстанції для урядів блоку.
Вайдманн сказав, що лідери ЄС досягли "угод, що йдуть у правильному напрямку" на саміті в кінці минулого тижня, але від ЄЦБ не варто чекати перевищення мандата і нарощування програми скупки бондів.
"Я не поділяю такої логіки", - додав він.
Лідери ЄС, що узгодили проект нового договору про поглиблення економічної інтеграції в єврозоні, мають рацію в тому, що дивляться в корінь проблеми, а не розраховують на "базуку" або "ядерний удар", сказав Вайдманн, який працював економічним радником канцлера Ангели Меркель до того, як став головою німецького ЦБ в травні.
Для регуляторів єврозони важливо боротися за довіру, сказав він, додавши, що "якщо яйце розбите, його дуже складно склеїти, і саме це ми зараз спостерігаємо у валютному блоці".
План посилити бюджетну дисципліну в Європі не переконав фінансові ринки. Але Вайдманн повторив, що боротьбу з кризою потрібно починати саме з наведення порядку в бюджетах, зі структурних реформ, покликаних підвищити конкурентоспроможність країн, і з поліпшення архітектури єврозони.
Просити ЄЦБ зробити більше для підтримки сильно заборгували країн - все одно що давати грошей алкоголікові на пляшку, вважає глава "Бундесбанку".
"Неначе алкоголік говорить - мені потрібно сьогодні випити, - сказав Вайдманн. - Із завтрашнього дня я тверезий і дотримуюся правила, але сьогодні мені потрібна пляшка. Не думаю, що розумно наливати алкоголіку. У нього не буде мотивації вирішити проблему".
Минулого тижня лідери Європи також вирішили давати двосторонні кредити МВФ у розмірі максимум 200 мільярдів євро для протистояння кризі, при цьому 150 мільярдів євро повинні надати країни єврозони.
13 грудня Вайдманн заявив, що "Бундесбанк" готовий давати додаткові ресурси МВФ, тільки якщо інші країни ЄС, а також уряди за межами союзу зроблять те ж саме.