Европейский центральный банк (ЕЦБ) считает обстановку на денежно-кредитном "фронте" еврозоны непростой, но решил подождать дополнительной информации, прежде чем вносить изменения в монетарную политику.
Європейський центральний банк (ЄЦБ) вважає ситуацію на грошово-кредитному "фронті" єврозони непростий, але вирішив почекати додаткової інформації, перш ніж вносити зміни в монетарну політику. Про це повідомив сьогодні президент ЄЦБ Маріо Драгі на прес-конференції після засідання керуючої ради банку.
"Причина, чому сьогодні ми утрималися від будь-яких дій, насправді пов'язана зі складністю ситуації і потребою в додатковій інформації", - сказав Драгі.
В першу чергу, ЄЦБ цікавлять макроекономічні прогнози, які будуть підготовлені співробітниками банку до початку березня 2014 р. При цьому березневий прогноз вперше буде містити оцінки економічного зростання та інфляції в єврозоні на два роки вперед, тобто на 2014-2016 рр.
Драгі повідомив, що сьогодні керуючий рада "в широкому плані" обговорив потенційні інструменти грошово-кредитної політики, включаючи припинення "стерилізації" ліквідності, створеної в результаті минулих покупок європейських держоблігацій в рамках вже не діючої програми SMP. Однак глава ЄЦБ утримався від будь-якої конкретики, віддавши перевагу дуже обтічні формулювання.
"Які заходи ми вирішимо задіяти, залежатиме від майбутніх обставин", - заявив Драгі. "Стан справ може покращитися, залишитися таким же, як зараз, або погіршитися", - вніс "ясність" президент ЄЦБ.
Курс євро до долара коливався біля рівня 1,35 дол./євро на момент початку прес-конференції, а на тлі заяв М.драгі зріс приблизно до 1,36 дол./євро, оскільки інвестори очікували, що глава ЄЦБ вкаже на пом'якшення монетарної політики, але цього не сталося.
Вступна промова Драгі в частині монетарної політики практично не відрізнялася від січневих заяв. Він повторив, що ЄЦБ очікує збереження ключових процентних ставок на поточних або більш низьких рівнях протягом тривалого періоду". "Ми залишаємося твердо прихильними курсу на підтримку високого ступеня монетарного стимулювання", - повторив Драгі.
Глава ЄЦБ підтвердив, що єврозона вступила у тривалий період низької інфляції, однак про дефляції мови немає і бути не може, тим більше хронічної дефляції за зразком Японії.
Раніше сьогодні ЄЦБ залишив облікову ставку на рівні 0,25% річних, ставку по депозитах overnight (кошти, що розміщуються банками на рахунках ЄЦБ терміном на добу) - на нульовому рівні. Засідання проходило на тлі уповільнення інфляції в єврозоні до 0,7% (у порівнянні з "таргетом" ЄЦБ, близьким до 2%). Хоча Драгі жорстко присікає будь-які спекуляції на тему потенційної дефляції в єврозоні, експерти все більше говорять про загрозу такого сценарію.
В умовах дуже повільного відновлення європейської економіки, низькі темпи зростання цін можуть призвести до ситуації, за якої споживачі будуть відкладати витрати на пізніший термін, а компанії - зволікати з інвестиціями, що може привести економіку в дефляційну "пастку".
Зараз у ЄЦБ практично не залишилося традиційних інструментів для боротьби з дефляційними ризиками та стимулювання кредитної активності: базова ставка близька до нульового межі. ЄЦБ може знизити ставку на 10-15 базисних пунктів, хоча це матиме обмежений ефект. Крім того, теоретично банк може опустити ставку по депозитах overnight нижче нуля, що - знову ж таки в теорії - підвищить відносну привабливість кредитування (замість "паркування" вільної ліквідності на безризикових рахунках ЄЦБ).