ua en ru

ЄС перегляне договір по обміну даними з США

Єврокомісар з питань юстиції та прав людини Вівіан Редінг 26 листопада заявила, що Євросоюз збирається змінити домовленості з США, що стосуються обміну даними. Про це повідомляє "Комерсант-Україна".

За словами єврокомісара, США доведеться привести свою діяльність по збору інформації у відповідність з європейським законодавством, а також зробити можливим звернення громадян ЄС, які вважають, що їх права були порушені, в американські суди. Редінг від особи ЄС веде переговори з США у зв'язку зі скандалом навколо діяльності NSA.

У червні нинішнього року газети The Washington Post і The Guardian повідомили про існування секретної програми PRISM, в рамках якої спецслужби США відстежують дзвінки абонентів трьох найбільших мобільних операторів країни. Також в рамках цієї програми NSA володіє прямим доступом до центральних серверів дев'яти провідних інтернет-компаній, в числі яких Google і Facebook, для збору особистої інформації про користувачів соцмереж та пошукових сервісів, включаючи електронну переписку, аудіо - і відеофайли, а також відомості про їх місцезнаходження та списку контактів. Влада США були змушені визнати факт стеження. Пізніше стало відомо про прослуховування NSA телефонів громадян та лідерів інших країн, в тому числі країн ЄС. У жовтні уряд Німеччини отримало інформацію про те, що мобільний телефон канцлера Ангели Меркель прослуховувався секретними службами США.

Також пані Редінг порушила проблему безпеки обміну комерційними даними. На її думку, існуюча програма "Безпечна гавань", що розробляється спільно США та ЄС, вимагає поліпшень. Ця програма, наприклад, дозволяє компаніям, що збирає дані про клієнтів в Європі, передавати цю інформацію в США.

У центрі скандалу опинилися найбільші американські технологічні компанії, в тому числі Google, Facebook і Microsoft. За даними американської дослідницької групи Information Technology & Innovation Foundation, в яку входять представники IBM і Intel, втрати технологічних компаній з-за скандалу навколо NSA можуть досягти 35 млрд дол. до 2016 р., так як користувачі сумніваються в тому, наскільки надійно ці компанії забезпечують конфіденційність даних. Найбільший в світі виробник мережевого устаткування компанія Cisco Systems повідомила, що скандал навколо NSA викликав деяке зменшення числа замовлень, особливо з боку клієнтів з країн, що розвиваються: в липні-жовтні кількість замовлень в Китаї впало на 18%.