ЄС може підписати договір про спрощення візового режиму з Україною до кінця липня. Про це виданню "Комерсант-Україна" заявило джерело в МЗС України. Один зі співрозмовників газети розповів, що попередня домовленість з цього питання вже досягнута.
"Ми очікуємо, що договір буде підписаний 23 липня на зустрічі міністрів закордонних справ Східного партнерства в Люксембурзі", - заявив дипломат.
"У найближчий час, ще до періоду літніх відпусток в ЄК, ми передамо в Брюссель інформацію про досягнутий Україною прогрес у виконанні рекомендацій. Після цього будемо вести з Брюсселем діалог", - повідомив виданню представник департаменту Євросоюзу в МЗС України Єгор Божок, зазначивши, що в Україні не будуть затягувати публікацію звіту ЄК. Надії МЗС пов'язані з останнім пленарним тижнем нинішньої сесії Верховної ради, до порядку денного якої внесено низку проектів, передбачених ПДВЛ.
Науковий директор Інституту євроатлантичної інтеграції Олександр Сушко впевнений, що до кінця сесії парламент не зможе виконати і половини вимог Брюсселя: "В кращому випадку буде прийнято в другому читанні закон про протидію дискримінації, хоча існуючий законопроект неідеальний, і ще неясно, як його оцінить ЄК. Зміни до законів про персональні дані і про біженців можуть прийняти хіба що в першому читанні, а ключовий законопроект про біометричні документи, схоже, і зовсім не почнуть розглядати". Враховуючи тривалу процедуру прийняття рішень в ЄС, до кінця року Україна швидше за все залишиться на першому етапі ПДВЛ.
У сформованих умовах у МЗС залишається єдина можливість продемонструвати прогрес у візовій лібералізації - домогтися зміни нині чинної угоди про спрощення візового режиму з Євросоюзом. Київ і Брюссель завершили переговори з цього питання більше півроку тому, домовившись збільшити тривалість віз і число категорій громадян, які мають право на оформлення безкоштовних шенгенських віз. Очікувалося, що договір підпишуть в середині травня, але цього не сталося.
Підписання змін до договору між Україною та ЄС заблокувала віце-президент ЄК Вівіан Реддінг (відповідальна за правосуддя, фундаментальні права і громадянство). Дану інформацію підтвердило джерело видання в Брюсселі. Віце-президент ЄК вважає неприпустимим підписання будь-яких договорів з Києвом в період, коли українське керівництво звинувачують у проведенні політичних репресій.
Відзначимо, 28 червня Єврокомісія опублікувала звіт про виконання Молдовою плану дій щодо візової лібералізації (ПДВЛ) - документа, в якому визначені умови скасування візового режиму для короткострокових поїздок до країн Шенгенського союзу. Євросоюз також схвалив перехід країни на другу, завершальну фазу ПДВЛ.