Google сьогодні розмістив на стартовій сторінці новий Doodle, присвячений 126-річчю з дня народження австрійського фізика-теоретика, одного з творців квантової механіки Ервіна Шредінгера.
Google сьогодні розмістив на стартовій сторінці новий Doodle, присвячений 126-річчю з дня народження австрійського фізика-теоретика, одного з творців квантової механіки Ервіна Шредінгера (на фото).
Шредінгеру належить ряд фундаментальних результатів у галузі квантової теорії, які лягли в основу хвильової механіки: він сформулював хвильові рівняння (стаціонарне і залежне від часу рівняння Шредінгера), показав тотожність розвиненого їм формалізму і матричної механіки, розробив хвилевомеханічну теорію збурень, отримав вирішення низки конкретних завдань.
Шредінгер запропонував оригінальну трактовку фізичного змісту хвильової функції; в наступні роки неодноразово піддавав критиці загальноприйняту копенгагенську інтерпретацію квантової механіки (парадокс "кота Шредінгера" та інше). Крім того, він є автором безлічі робіт у різних областях фізики: статистичної механіки та термодинаміки, фізики діелектриків, теорії кольору, електродинаміки, загальної теорії відносності та космології; він зробив кілька спроб побудови єдиної теорії поля.
У книзі "Що таке життя?" Шредінгер звернувся до проблем генетики, глянувши на феномен життя з точки зору фізики. Він приділяв велику увагу філософським аспектам науки, античним і східним філософським концепціям, питанням етики та релігії.
У своїх працях, звертаючись до спадщини індійської і китайської філософії, Шредінгер намагався з єдиних позицій поглянути на науку і релігію, людське суспільство і проблеми етики; проблема єдності представляла один із основних мотивів його філософської творчості. У роботах, які можна віднести до філософії науки, він вказував на тісний зв'язок науки з розвитком суспільства і культури в цілому, обговорював проблеми теорії пізнання, брав участь у дискусіях щодо проблеми причинності і модифікації цього поняття у світлі нової фізики.
У фізиці його ім'я носить квантовий парадокс "кіт Шредінгера". У 1983 році в Австрії були випущені банкноти номіналом в 1000 шилінгів з портретом Шредінгера. Вони перебували в обігу до переходу країни на євро.
У 1956 році Австрійська академія наук заснувала премію імені Ервіна Шредінгера, першим лауреатом якої став він сам. Всесвітня асоціація теоретичної та обчислювальної хімії вручає медаль Шредінгера "видатному хіміку, який раніше не удостоювався цієї нагороди".