Сланцевий газ кардинально змінив перспективи розвитку енергетичного ринку США, але його вплив на європейський ринок енергоносіїв буде носити скоріше еволюційний характер. Такий висновок міститься у звіті "Сланцевий газ в Європі: революція чи еволюція?", підготовлений компанією Ernst & Young.
Керівник практики Ernst & Young з надання послуг компаніям нафтогазової галузі в регіоні EMEIA (Європа, Близький Схід, Індія і Африка) Джон Авальдснес, слова якого наводяться в повідомленні, зазначив, що незважаючи на те що в ряді країн (зокрема Австрії, Німеччини, Угорщини, Ірландії, Польщі, Швеції та Великобританії) вже ведуться пошуково-розвідувальні роботи, жоден з газоносних комплексів в Європі ще не введений в промислову експлуатацію, і лише мала частка цих ресурсів може в майбутньому виявитися рентабельною для цілей промислового видобутку. Крім цього, більше половини всіх оціночних запасів сланцевого газу в Європі, які становлять майже 10% від загальносвітового обсягу запасів, зосереджено в двох країнах - Польщі та Франції.
"Перед сектором сланцевого газу стоїтоь ряд непростих завдань. Серед європейських країн немає єдності в питанні про розробку сланцевого газу, а відношення урядів до нього відрізняється, іноді кардинально. Громадська думка на цю тему також різко розходиться, а вимоги активних дій з метою підтримки або обмеження розробки сланцевого газу тільки посилюють тиск на уряди, які в більшості країн дотримуються політики "поживемо - побачимо", - сказав Авальдснес.
Вплив сланцевого газу на ринки енергоносіїв в різних країнах буде сильно змінюватись і визначатися цілим рядом чинників: національної енергетичної стратегії країни, ступенем її залежності від імпорту енергоносіїв, прогнозом зростання попиту на газ, вартістю альтернативних конкуруючих поставок енергоносіїв і ставленням до них з боку населення. Проте цей вплив може виявитися вирішальним для невеликих і середніх незалежних компаній, бізнес яких орієнтований на сектор сланцевого газу, зароджується в Європі.
Авальдснес уклав, що темпи і доцільність розробки родовищ сланцевого газу в Європі будуть залежати від цілого ряду чинників, у тому числі екологічних і соціальних, цін на енергоносії, попиту на газ, а також режиму оподаткування та регулювання. "Очевидно, що дебати про майбутнє сланцевого газу стають все запеклішими, але при цьому не можна не визнати, що окремі європейські країни можуть отримати економічні переваги в результаті еволюції сектора сланцевого газу в Європі", - резюмував він.