В енергетиці України треба створити ціновий режим з урахуванням очікувань інвесторів, - британський експерт
Експерт прокоментував затримку з введенням стимулюючого тарифоутворення
В енергосекторі України обов'язково повинен бути створений такий ціновий режим, який враховує очікування інвесторів. Таку думку журналістам у кулуарах Українського фінансового форуму, організованому в Одесі інвестгруппою ICU, висловив старший віце-президент Центру аналізу європейської політики, колишній старший редактор The Economist Едвард Лукас (Edward Lucas), коментуючи затримку з введенням стимулюючого тарифоутворення (RАB-тариф на електроенергію), передає "Енергореформа".
"У тарифі на електроенергію обов'язково повинні бути сегменти, які враховують вартість транспортування, витрати на енергобезпеку і на модернізацію інфраструктури", - нагадав він.
На думку експерта, "якщо інвестори розуміють, що ніякого прибутку вони не отримають від своїх інвестицій, то вони не захочуть вкладати свої гроші в енергетику України".
"Тому повинен бути такий ціновий режим, який враховує очікування інвесторів", - підкреслив він.
В якості успішного прикладу формування привабливих умов для інвестицій він назвав нещодавно прийнятий закон №6229 "Про забезпечення прозорості у видобувних галузях".
Вступ RAB-тарифів або "стимулюючих" тарифів - одне із зобов'язань України перед ЄС. Стимулююче тарифоутворення покликане оптимізувати роботу енергопостачальних компаній, що працюють зараз за формулою "витрати плюс", за якої їм вигідно завищувати свої витрати і втрати електроенергії.
RAB-тарифи дозволять енергопостачальним компаніям залучити кошти для модернізації їх інфраструктури.
Нормативна база, необхідна для перекладу енергопостачальні (обленерго) і водопостачальних (водоканали) компаній на стимулююче регулювання (RAB-регулювання) розроблена Національною комісією, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) у постановах №972, 981 від 27 липня 2017 року і опубліковані в газеті "Урядовий кур'єр" за 10 січня, №1132 від 14 вересня 2017 року – в номері цієї газети за 11 січня
Зокрема, постанова №972 встановлює регуляторну норму доходу як для старої, так і нової бази активів обленерго на рівні 12,5%.