Енергетичне співтовариство не захищає інтереси України в газових переговорах з Росією, - експерти
Європейське енергетичне співтовариство не захищає Україну як члена співтовариства, і відсутність реакції ЄЕС на виставлений "Газпромом" рахунок в 7 мільярдів доларів - чергове підтвердження того, заявив ряд експертів.
За словами секретаря Експертної ради з питань ринку природного газу Леоніда Униговского, ЄЕС фактично не реагує на дискримінаційні дії Росії щодо України.
"Я маю на увазі зниження обсягу транзиту газу через нашу ГТС. Якщо згадати, то Росія навіть заявляла про зведення до нуля обсягів транзиту. Це є дискримінацією і обмеженням інтересів України, і в цьому плані ні країни Енергетичного співтовариства, ні органи управління співтовариством ніяк не реагували. Рахунок на 7 мільярдів доларів - це просто ще одне підтвердження того, що Енергетичне співтовариство не захищає належним чином інтереси членів співтовариства", - заявив Уніговський.
У свою чергу незалежний енергетичний експерт Володимир Саприкін відзначив, що Євросоюз демонструє політику невтручання у відносини між Україною і Росією.
"Європейське енергетичне співтовариство на сьогодні - це тільки обов'язки для України... "Газпром" придумує все нові і нові загрози, а Енергоспівтовариства практично мовчить... ми не отримуємо його підтримки. Євросоюз не хоче сваритися з Росією і демонструє політику невтручання", - заявив експерт.
Директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич також вважає, що після виставлення "Газпромом" рахунки "Нафтогазу" з боку Європи могло б з'явитися заяву на підтримку України.
"Висловити своє ставлення, підтверджуючи, що в цьому питанні Україна і Європа "в одному човні", наприклад, що "Газпром" веде неадекватну політику по відношенню до України, ЄЕС могло б. Але цього не відбулося", - відзначив експерт.
На думку експерта енергетичних програм Центру Разумкова Сергія Дяченків, Україна, як член ЄС, має підстави розраховувати на підтримку, оскільки це визначено договором про приєднання.
"В складних питаннях, які зараз стоять перед Україною, пов'язаних із забезпеченням транзитного статусу, будівництвом обхідних газопроводів, звичайно ж Україна могла б розраховувати на підтримку європейських структур, у тому числі і Європейського енергетичного співтовариства", - сказав Дяченко.
Напередодні Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна не задоволена рівнем співпраці з Європейським енергетичних співтовариством, оскільки ця організація часто не враховує точку зору нашої держави. Він відзначив, що документи, які підписували деякі країни Європейського Союзу, зокрема, щодо будівництва "Південного потоку", прямо впливають на інтереси України. При цьому точка зору нашої держави враховано не було.
Раніше експерти висловилися за жорстку реакцію офіційного Києва на той факт, що Енергетичне співтовариство всупереч європейського енергетичного законодавства і прохання України як члена ЕС фактично підтримала проект будівництва "Газпромом" газопроводу "Південний потік", що ставить під сумнів майбутнє української газотранспортної системи (ГТС).
Минэнергоугля 23 листопада 2012 р. і 28 лютого 2012 р. зверталося з листами в Енергетичне співтовариство з приводу бездіяльності європейських чиновників у питанні захисту інтересів України як повноправного члена ЄС. Однак належної реакції з боку Енергетичного співтовариства не послідувало. Крім того, заява єврокомісара з енергетики Гюнтер Оттінгер про вирішення питання фінансування модернізації ГТС України до липня 2012 р. не було реалізовано на практиці.