Проект "Основних напрямів бюджетної політики на 2016 р.", схвалений Кабінетом міністрів України, не відповідає вимогам часу і не дає відповіді, яким власне буде Державний бюджет на наступний рік. Такого висновку дійшли учасники Економічного дискусійного клубу (ЕДК), чергове засідання якого відбулося сьогодні, 29 квітня, у Києві.
За словами колишнього в.о. міністра економічного розвитку і торгівлі України Анатолія Максюти, "Основні напрями бюджетної політики" складені у старих традиціях. "Потрібно змінювати сам формат цього документу, який розроблявся у стабільніші часи, вносити відповідні зміни до Бюджетного кодексу. Сьогодні Україні для економічної конкурентоспроможності треба більш середньостроковий чи довгостроковий економічний погляд і не лише на макропоказники, але й на доходи, видатки і боргову ситуацію. Цей документ має перетворитися з однорічного документу на багаторічний. Особливо, коли відбуваються інтенсивні реформи, і жодна з цих реформ не реалізується протягом одного року", - наголосив він.
На думку екс-заступника міністра економіки Ігоря Шумила, даний проект повинен нести змістовно-економічний аналіз, який демонструє виклики, перед якими стоїть країна. "В українській бюджетній резолюції - це декілька цифр без обґрунтування. Через декілька місяців їх можна кардинально змінити, нікому нічого не пояснюючи", - підкреслив експерт.
Учасники клубу відзначили, що проект документу не відповідає кращим світовим бюджетним практикам та принципам прозорості. Також експерти відзначили у проекті відсутність соціальних орієнтирів, таких як мінімальна заробітна плата і прожитковий мінімум. "Без цих показників ми не зможемо зрозуміти бюджетну політику наступного року", - заявив Максюта. В той же час він зауважив, що резолюція перенасичена різними дрібними деталями і технічними змінами в окремих галузях. "Ми вважаємо, що вони зайві у цьому документі. Документ є напрямками політики, а політики ми не побачили", - відзначив експерт.
Максюта підкреслив, що питанням падіння макроекономічних показників і промвиробництва в резолюції не приділено достатньої уваги. "У нас йде досить серйозне падіння макроекономічних показників. За минулий рік ВВП знизився на 6,8% і плановане урядом у цьому році зниження на 5,5% вже виглядає оптимістичним, за 2014 р. промисловість впала на 10% і вже понад 20% - у цьому. Падає реальна заробітна плата. Знижується експорт, від якого формуються валютні резерви", - наголосив він .
Повідомляється, що за наслідками засідання експерти напрацювали аналіз і рекомендації до бюджетної резолюції, які будуть направлені до Верховної Ради і її бюджетного комітету.
Нагадаємо, колишні міністри економіки та фінансів України, їх заступники, керівники НБУ, які займали або займають ці посади в період незалежності України, вирішили об'єднатися в "Економічний дискусійний клуб".