2014-й рік для ринку житлової нерухомості став перевіркою на міцність, а житлових комплексів на конкурентоспроможність.Ситуація на кінець третього кварталу 2014 року свідчить про те, що ринок активно розвивається: з січня по серпень 2014 року ринок Києва поповнився 23 новими проектами з загальним обсягом пропозиції більше 6,5 тисячі квартир. З них тільки за два місяці третього кварталу відкрилися продажу в семи житлових комплексах.
2014-й рік для ринку житлової нерухомості став перевіркою на міцність, а житлових комплексів на конкурентоспроможність.
Ситуація на кінець третього кварталу 2014 року свідчить про те, що ринок активно розвивається: з січня по серпень 2014 року ринок Києва поповнився 23 новими проектами з загальним обсягом пропозиції більше 6,5 тисячі квартир. З них тільки за два місяці третього кварталу відкрилися продажу в семи житлових комплексах.
Зростання пропозиції житла відбувається на всіх сегментах ринку. Якщо на початку року ринок поповнювався перевага проектами бюджетного житла, то з другого півріччя на ринок почали виходити нові комплекси і в сегменті престижного житла. Важливим трендом розвитку ринку в поточній ситуації є активне будівництво на майданчиках об'єктів, що дозволяє прогнозувати дотримання більшістю із забудовників заявлених термінів введення в експлуатацію житлових комплексів.
"Падіння обсягів введення житла в Києві за підсумками півріччя на 23 % (по відношенню до аналогічного періоду 2013 року), швидше за все, компенсується за рахунок активного будівництва у другому півріччі 2014 року", - прогнозує директор консалтингової компанії City Development Solutions Ярослава Чапко.
Експерти City Development Solutions також відзначають зростання попиту на первинному ринку нерухомості, що спостерігається з весни 2014 року. Стійка динаміка зростання кількості угод пояснюється кількома причинами: появою бюджетних пропозицій, активізацією інвестиційного попиту і внутрішньою міграцією жителів зі сходу в столицю.
"Відкладений раніше попит почав активно реалізовуватися в 2014 році за рахунок заощаджень населення. Велика різноманітність пропозицій житла в бюджетному сегменті, підкріплене акціями, пільговими розстрочками від девелоперів, зумовило зростання угод первинного ринку житла", - коментує директор департаменту маркетингу консалтингової компанії City Development Solutions Алла Куценко.
На відміну від попередніх років, у 2014 угоди купівлі-продажу житла, в основному, відбуваються без участі іпотеки. Директор департаменту інвестицій та продажу "Ліко-Холдинг" Лариса Ломакіна констатує, що в 2014 році банки практично не працюють на ринку нерухомості. Тільки в 2% випадків від загального числа угод покупці вдаються до іпотеки.
Нестабільна економічна ситуація, згортання державних програм з придбання житла (наприклад, програма "Доступне житло", яка передбачала покриття за рахунок бюджетних коштів до 30% від вартості житла), змушують банки переглядати умови видачі іпотеки. З іншого боку, високі процентні ставки (до 25 % річних) при видачі іпотеки змушують покупців розглядати інші варіанти оплати. Заощадити від 3 до 5 % можна, сплативши відразу 100 % вартості житла. Покупець також може розраховувати на отримання кредиту до кінця будівництва.
Цінова політика на ринку первинної житлової нерухомості влітку 2014 року також перетерпіла зміни. Подальше зростання курсу долара в липні-серпні 2014 року призвів до нового подорожчання квадратних метрів. За даними консалтингової компанії City Development Solutions, протягом останніх двох місяців, практично всі девелопери поступово підвищували гривневі ціни. Зміна цін спостерігалося у всіх сегментах ринку первинного житла. При цьому діапазон зростання вартості окремих об'єктів дуже широкий від 7% до 55% (за 2 місяці). В результаті на початок вересня 2014 року приріст середніх цін за липень-серпень за сегментами склав: в еліт класі +10,9%, в бізнес класі +6,1%, комфорт класі +11,8%, економ класі +12,5%.