Актуальність проблеми легалізації заробітних плат пояснюється тим, що від її вирішення залежить покращення життя громадян України, впевнені експерти.
Політолог Дмитро Видрін заявляє: "Поки не буде зарплат по-білому, не буде і доходів, як у "білих" людей. Поки будуть зарплати по-чорному, житимемо, як наші брати в Африці - з таким же рівнем доходів, з таким же рівнем безпеки, з такими ж дорогами і з такою ж інфраструктурою. Легальні зарплати - це і автобани, і кваліфікована й здатна захищати громадян поліція, це і гаряча вода, і опалювання, і все решта. Тому потрібно якнайшвидше зробити зарплати не в конвертах, а у відомостях".
Голова правління центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко вважає, що влада повинна обдумано вирішувати проблему легалізації зарплат, поклопотавшись і про відповідні податкові пільги для підприємців. "Зрозуміло, що виводити зарплати з тіні необхідно. І не тільки тому, що це один із способів переходу до нормальної економіки, але і тому, що сьогодні це допоможе вирішити серйозні бюджетні проблеми, зокрема і в Пенсійному фонді. Що насторожує - це акцент на адміністративні заходи. Необхідно шукати економічні методи, стимули. Тут не потрібна кавалерійська атака", - говорить В.Фесенко.
Детінізація зарплатного фонду неможлива без антикорупційної боротьби на всіх рівнях - про це нагадує політолог Валерій Бебик. "Допустимо, працедавець повинен виплатити легальну зарплату, яка разом з податками, як він підрахує, обійдеться йому в мільйон. В той же час він точно знає, що нелегальна зарплата плюс хабарі перевірникам обійдуться йому в два рази дешевше. Для працедавця сьогодні, за нинішнього рівня корупції в країні, "батіг" - це легальна зарплата, а не штрафи. Це треба розуміти. Це вибір - заплатити мільйон податків або сто тисяч хабаря конкретному чиновникові. Поки влада не вирішить хоч би частково проблему з корупцією, навіть самі ефективні реформи приречені", - відзначає експерт.
Варто нагадати, що віце-прем'єр-міністр і міністр соціальної політики України Сергій Тігипко підготував і презентував пакет законопроектів, що стосуються легалізації зарплат. Віце-прем'єр заявляє, що впровадження цих законопроектів здатне принести близько 50 млрд грн відрахувань до соціальних фондів, а насамперед - до Пенсійного фонду.