ua en ru

Експерт: необхідність в газовому консорціумі з Росією може відпасти

Завдяки лібералізації газового ринку на законодавчому рівні та приєднанню України до європейського Енергетичного сообществк в країні створені умови для входження на український ринок західних нафтогазових компаній. Таку думку висловив незалежний експерт з енергетики Володимир Саприкін.

"У зв'язку з прийняттям нового законодавства про ринок газу в Україні і вступом до Енергетичного співтовариства підготовлені передумови до появи на українському газовому ринку західних компаній", - сказав він. Експерт зазначив, що мінімізація споживання російського газу Україною лише прискорює цей процес.

"Уже сьогодні Україна безпосередньо співпрацює з німецькою компанією RWE в частині реверсних поставок газу за посередництва Польщі", - підкреслив експерт. Саприкін нагадав, що минулого тижня німецький банк виділив фінансування для реконструкції частини інфраструктури української ГТС, незважаючи на вичікувальну позицію і більш ніж прихильне ставлення енергосообщества до проекту "Південний потік".

Експерт підкреслив, що Україна суттєво просунулася в питанні диверсифікації джерел і маршрутів постачання газу. "У наступному році планується здійснювати поставки газу через Угорщину, а також, можливо, через Словаччину, що дозволить збільшити реверсні поставки газу з Європи до 10 млрд. кубометрів газу. І це без урахування будівництва LNG-терміналу в Україні, що також значно розширить коло партнерів у газовій сфері ", - сказав він.

Саприкін також висловив думку, що витіснення російського "Газпрому" з українського газового ринку може поставити під сумнів доцільність створення газового консорціуму з Росією та західними компаніями. Більш того, необхідність в консорціумі може відпасти, якщо та ж Німеччина буде самостійно виходити на український газовий ринок. "З іншого боку, не виключено створення окремих спільних підприємств із західними енергетичними компаніями на окремих газопровідних мережах (частини української ГТС). Таким чином, Україна може мінімізувати з часом співпрацю з Росією. Вільний доступ до української ГТС (згідно з внесеними змінами в законодавство) дозволить потенційним партнерам України увійти на її газовий ринок ", - уклав експерт.

Читайте також: Україна істотно просунулася у лібералізації внутрішнього газового ринку, - експерт