Спроба Кабміну використовувати атомні електростанції для регулювання потужності енергосистеми країни - небезпечний експеримент, який не можна проводити без комплексного аналізу можливих наслідків, а також гарантій безпеки.
Таку думку висловив Володимир Омельченко, директор енергетичних програм центру Разумкова.
"Останнім часом зростає частка атомних електростанцій у виробництві електроенергії, вже 57%. В цілому це непогано. Але виникає питання маневрених потужностей, адже атомні станції запроектовані працювати в базовому режимі. Можна маневрувати ядерними блоками - це складне питання вимагає проведення комплексного аналізу", - зазначив Володимир Омельченко.
Він нагадав, що 12 з 15 побудованих в Україні енергоблоків атомних станцій почали роботу ще в радянський період. Їхні проектні, розраховані на 30 років експлуатації, терміни або вже закінчилися, або близькі до завершення, а для трьох енергоблоків терміни продовжили на 10 років, додав експерт.
"Маневрування - це не такий гнучкий процес, як використання газового агрегату, яким можна досить швидко підняти або знизити потужність за невеликий проміжок часу. Ядерному блоку потрібен час, щоб переключитися в маневровий режим. Якщо технологічно режим маневрування буде добре опрацьований, буде підтверджена його безпека на всіх його стадіях, тоді проект можна обговорювати. Хоча це буде досить дорого", - сказав він.
Експерт також зазначив, що, перш ніж проводити такі експерименти в атомній галузі, уряд, підприємства та профільні науково-дослідні інститути повинні надати суспільству розрахунки та техніко-економічні оцінки можливості використання енергоблоків АЕС в маневреному режимі.
"У цьому аспекті у нас повинна бути більша прозорість, адже наша країна постраждала від Чорнобильської катастрофи", - підсумував Володимир Омельченко.
Як повідомлялося в ЗМІ з посиланням на план дій Кабінету міністрів України на 2016 р., оприлюднений 14.03.2016 року, до кінця поточного року Кабінет міністрів планує запровадити механізм експлуатації енергоблоків атомних електростанцій в режимі регулювання потужності. Зазначалося, що третинне регулювання потужності передбачає розвантаження атомних енергоблоків до 75% номінальної потужності для проходження нічного провалу Об'єднаною енергетичною системою України.