Для того, щоб стати прибутковими, малі фермерські господарства мають отримувати дотації від держави без участі чиновників у цьому процесі, а великі - перетворитися у технопарки. Таку думку сьогодні на круглому столі висловив президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, передає кореспондент РБК-Україна.
"Сьогодні ми маємо дрібні фермерські господарства, які об'єднані в асоціацію фермерів, їх близько 50 тис. Є середні господарства, які входять в аграрний союз, є великі так звані агрохолдинги, які в основному не входять ні в які об'єднання. Деякі з них, 5-10, є членами деяких асоціацій, а загалом - вони десь збоку. Між цими трьома категоріями та умовно поділеними суб'єктами господарювання немає порозуміння", - констатував Козаченко.
На думку експерта, дрібні і середні фермерські господарства знаходяться під впливом думки політиків і науковців, і кажуть, що великі агрохолдинги - це загроза для сільського господарства України, бо вони створюють проблеми соціального розвитку, нарощування виробництва та справедливого і ефективного використання земельних ресурсів. За його словами, дійти порозуміння можна шляхом діалогу власників різних за розміром господарств і випрацювання прийнятної для всіх моделі дотацій та оподаткування.
Козаченко пропонує державі дотувати малі фермерські господарства із розрахунку умовно 500 грн на 1 га землі і перевести їх на єдиний соціальний податок у сумі 5 тис. грн на рік. "Суть цієї моделі полягає в тому, що приблизно на 150 га можна мати оборот 1 млн грн. Ви знаєте, що є малий бізнес, який працює на фіксованій системі оподаткування, так звані СПД. Там є категорія - до одного мільйона. Ця категорія має спрощену систему ведення обліку, раз на рік здає звіти", - сказав експерт. На таку ж систему оподаткування експерт пропонує перевести і малі фермерські господарства.
Другу за розміром категорію господарств, від 150 до 8 тис. га, Козаченко пропонує тримати на існуючій пільговій системі оподаткування. Своєю чергою, за словами експерта, великі агрохолдинги, які мають більше ніж 8 тис. га, повинні переформуватися у так звані технопарки або індустріальні парки. "Тобто вони повинні платити податки 100%, як будь-який суб'єкт господарювання. Якщо будуть ці технопарки, то в цьому ланцюжку від початку аж до самого кінця, всередині між суб'єктами господарювання ніяких податків ніхто не сплачує. Таким чином оптимізується оподаткування", - підсумував експерт.