Антимонопольному комітету України варто визнати відсутність ринкової влади у енергогенеруючих компаній. Таку думку висловив асоційований партнер юридичної компанії "Правовий альянс" Андрій Горбатенко, коментуючи хід дослідження енергоринку конкурентним ві
"На мій погляд, з боку АМКУ було б розумним сказати, що ці компанії не здатні зловживати монопольним становищем. Такі висновки були б максимально правильними і з боку юридичної, і з боку економічної. Яка мета зараз стоїть перед АМКУ, чого вони намагаються досягти цим розслідуванням - велике питання", - сказав він.
Як зазначається, за його словами, якщо судити по долях, які ці компанії займають на ринку ("Енергоатом" - 56%, ДТЕК - 25%, "Укргідроенерго" - 5%), то вони дійсно виглядають як монополісти у колективній монополії.
"Але все не так однозначно, оскільки судити, монополіст компанія, чи ні, тільки по долях - підхід досить однобокий. Я впевнений, що і АМКУ це розуміє, чому він і запропонував компаніям надати дані про наявність конкуренції", - продовжив експерт.
На його думку, з боку компаній більш правильним підходом був би доказ, що вони не володіють ринковою владою, тобто здатністю впливати на умови на ринку.
"Наприклад, якщо компанія розуміє, що її товар користується підвищеним попитом, то вона може робити на ринку що хоче і піднімати ціну товару, отримуючи додатковий прибуток. Але ринок генерації електроенергії відрізняється тим, що він досить жорстко регулюється державою, яка встановлює тарифи, регулює обсяг споживання та ін. Грубо кажучи, менеджер може сказати компанії, щоб вона виробляла вдвічі менше електроенергії, тому що потрібно з якихось причин зменшити споживання або збільшити генерацію іншим оператором ринку. Таким чином, обсяг вироблення регулюється державою", - продовжив Горбатенко.
Тому, зазначив він, з боку суб'єктів ринку було б логічним заявити про те, що вони не можуть зловживати своїм становищем на ринку, оскільки вони не формують ні попит, ні пропозицію, додав він. "У них однозначно немає ринкової влади", - підкреслив юрист.
Як зазначив Горбатенко, особливість конкурентного права в тому, що це певний сплав юриспруденції та економіки.
"Економічні процеси деколи бувають настільки ж унікальні, як і звичайні життєві явища, які змінюються настільки швидко, що їх не можна зафіксувати в законі. Закон відносить до ознак монопольного становища певну частку ринку і наявність або відсутність конкуренції. Але у компаній немає ринкової влади. І попит, і ціни регулюються державою. Якщо відбувається зловживання монопольним становищем з боку завищення цін, то це, скоріше, говорить про неефективне регулювання державою", - підсумував він.
ЗМІ нагадують, що АМКУ на початку червня 2015 р. почав комплексне дослідження ринків електроенергії та енергетичного вугілля. Відзначається, що попередні результати публічно презентовані 24 грудня 2015 р. Комітет виявив ознаки колективної монополії у НАЕК "Енергоатом", ТОВ "ДТЕК" та ПАТ "Укргідроенерго". Компанії у своїх коментарях заявили про відсутність у них домінуючого положення. Крім того, Рада ОРЕ 25 лютого 2016 р. направила АМКУ свою позицію про незгоду з висновками комітету.