ua en ru

Екс-власник ТВі домігся рішення міжнародного суду про стягнення понад 2,85 млн дол. з колишнього партнера

Екс-власник каналу ТВі Володимир Гусинський добився рішення міжнародного суду про стягнення понад 28,5 млн дол. зі свого колишнього партнера по бізнесу Костянтина Кагаловського за незаконне привласнення 50% ТВі, повідомляє "Комерсант-Україна".

Таке рішення Верховний суд штату Нью-Йорк прийняв 16 серпня. Спочатку Гусинський вимагав повернути йому половину акцій каналу, але в ході процесу змінив позовні вимоги - тепер Кагаловський зобов'язаний відшкодувати інвестиції позивача в телеканал. Мова йде про 25 млн до.л плюс відсотки (їх розмір не вказується), йдеться в судовому рішенні. Кагаловський також зобов'язаний відшкодувати 3,5 млн дол. компанії Гусинського, у якої TBi закуповував контент в 2008 році.

Російські бізнесмени Володимир Гусинський (екс-глава російського "Медіа-Моста", що поєднував до 2003 року канали НТВ і ТНТ, радіо "Ехо Москви" та інші медіаактиви) і Костянтин Кагаловський (колишній топ-менеджер нафтокомпанії "Юкос") заснували телеканал TBi в 2008 році. В матеріалах справи наводиться цитата Кагаловського, який повідомив, що український телевізійний ринок у той момент був нерозвинений, тому новий канал міг швидко стати прибутковим. До вересня 2009 року бізнесмени інвестували в проект близько 24 млн дол. Потім Гусинський втратив контроль над каналом, звинувативши свого партнера в "необгрунтованому розмитті його частки". Обвинувачений також відмовився платити за телепрограми, які канал купив у підприємства позивача.

Отримати коментарі сторін вчора не вдалося - Кагаловський та радник Гусинського Ігор Малашенко на дзвінки не відповідали. Однак генеральний директор ТВі Микола Княжицький повідомив, що Костянтин Кагаловський вже подав апеляцію.

Сума вимог Гусинського зараз набагато перевищує розмір бізнесу телеканалу. "28,5 млн дол. - це раз в десять більше річного обороту TBi без урахування витрат", - вважає топ-менеджер одного з найбільших каналів. Генеральний директор каналу "Перший діловий" Олена Рудик пояснює, що витрати TBi значно нижчі, ніж у більшості телеканалів, так як основну частину програм канал виробляє, а не закуповує. Однак навіть у ТВі, за її оцінками, мінімальні витрати на його виробництво - 1,2-1,5 млн дол. на рік.

Княжицький раніше визнавав, що канал зазнає багатомільйонних збитків. У цьому році TBi піддавався тиску з боку Державної податкової служби, яке, за словами Миколи Княжицького, здатне призвести до його банкрутства. Податкова звинуватила гендиректора TBi в ухиленні від податків на суму понад 3 млн грн і порушила щодо нього кримінальну справу. Менеджер тоді заявляв, що влада переслідує канал через його опозиційність. Пізніше кримінальну справу закрили за дорученням Президента Віктора Януковича, який визнав тиск на ЗМІ напередодні виборів неприпустимим. Однак Княжицький стверджує, що податкова все ще вимагає від каналу виплатити 9 млн грн.

На роботі каналу рішення суду не відіб'ється, впевнений його гендиректор. "Платити буде не канал, а сам Кагаловський", - підкреслює він. Втім, якщо Гусинський виграє у всіх судових інстанціях, він зможе заарештувати акції компаній-власників TBi (зареєстрована на Кіпрі Seragill Holdings Ltd), отримавши таким чином контроль над каналом, відзначає партнер юрфірми Astapov Lawyers Олег Мальський. "Імплементувати рішення в Україні не потрібно, так як воно стосується компаній-власників, зареєстрованих на Кіпрі. Але оскільки шлях від арешту акцій до безпосереднього контролю досить довгий, швидше за все арешт акцій використовується як інструмент у переговорах з стороною, що програла, яка не хоче виконувати рішення суду", - говорить Мальський.

Малоймовірною видається і продаж телеканалу. "Хто його купить, якщо він неприбутковий? У ТВі були хороші перспективи, але через кілька років після його заснування у нас незаконно відібрали ліцензії на мовлення, і прибуток відразу впала", - зазначає Микола Княжицький. Мова йде про конфлікт каналу з Нацрадою навколо розподілу ефірних частот у 2010 році - тоді Нацрада спочатку надала каналу 33 частоти, а потім скасувала своє рішення і передала частоти "Інтеру". Однак, за словами Княжицького, власник каналу розраховує, що з часом він буде прибутковим.