Екс-власник "Амурметалу" Олександр Шишкін став власником української групи компаній "Здоров'я", - джерело
Колишній депутат Держдуми і екс-власник "Амурметалу" Олександр Шишкін на початку року став власником української групи компаній "Здоров'я", що входить в десятку найбільших місцевих виробників ліків. Вартість придбаних активів може досягати 150 млн дол. Про це з посиланням на джерел повідомляє видання "Комерсант".
Про те, що Олександр Шишкін став власником ГК "Здоров'я", виданню розповіли два джерела на фармацевтичному ринку Росії і Україні. Один з них посилається на топ-менеджера "Здоров'я", за словами якого консолідація компанії російським бізнесменом сталася на початку цього року. "Шишкін вже давно входив до складу акціонерів, але єдиним власником став недавно", - повідомило інше джерело. Про угоду чули також заступник гендиректора Stada CIS (російський підрозділ німецької компанії) Іван Глушков і один з українських інвестбанкірів.
Отримати коментарі Шишкіна вчора не вдалося. Фармацевтична ГК "Здоров'я" об'єднує три заводи в Харкові ("Здоров'я", "Здоров'я народу" і "Дослідний завод ДНЦЛЗ") і завод в Києві "Фармекс" (колишній "Макс-Велл"). Потужності дозволяють випускати щорічно 45 млн ампул, 65 млн упаковок таблеток, 10,2 млн пакетів порошків, 18 млн упаковок гранул, 12,4 млн упаковок капсул, 2 млн балонів аерозолів і спреїв, 4,5 млн одиниць м'яких лікарських форм (мазі, креми, гелі), 8,3 млн одиниць рідких лікарських форм (сиропи, краплі, настої, розчини, суспензії, емульсії, еліксири). За даними "Фармексперту", в 2011 році "Здоров'я" займало дев'яте місце в рейтингу найбільших виробників ліків на Україну з часткою ринку 2,76% при виручці 77,3 млн дол. в оптових цінах (обсяг ринку становив 2,8 млрд дол ).
Основним профілем діяльності нового власника "Здоров'я" раніше була чорна металургія: до 2009 року він був власником компанії "Амурметалл", 100% якої викупив "Зовнішекономбанк". До кризи Олександр Шишкін входив до числа найбагатших людей Росії: у рейтингу журналу Forbes в 2008 р. він займав 48-й рядок зі станом 2,3 млрд дол За даними "СПАРК-Інтерфакс", у пана Шишкіна є також міноритарні пакети акцій у ряді компаній групи "Каро" - ТОВ "Каропрокат" (26,7%) і ТОВ "Кінохолдінг" (40%). Крім того, Олександр Шишкін був депутатом Держдуми минулого скликання від "Єдиної Росії", працював в комітеті з фізичної культури і спорту (бізнесмен є майстром спорту з вільної боротьби).
Опитані експерти і учасники ринку не змогли сказати, чим саме залучила Олександра Шишкіна компанія "Здоров'я". "Інноваційної продукцією вони навряд чи можуть похвалитися, але у них досить міцний портфель дженериків, які займають вагому частку на місцевому ринку", - говорить директор з дослідження та консалтингу "Фармексперту" Микола Беспалов. При цьому, за його словами, з точки зору держрегулювання український ринок ліберальніше російського, хоча темпи зростання фармацевтичної промисловості там нижче.
За оцінкою Глушкова, EBITDA "Здоров'я" складає близько 12 млн дол "Угода могла проходити по мультиплікатору 6-7 EBITDA. Таким чином, її сума варіюється в межах 72-84 млн дол", - вважає він. Віце-президент інвестиційно-банківського напрямку Dragon Capital Юрій Астахов вважає, що вартість бізнесу "Здоров'я" за аналогією з порівнянними компаніями, що виробляють дженерики, можна оцінити в 115-150 млн дол без урахування боргу, тобто в 1,5-2 виручки . "Враховуючи потенціал дозавантаження і сучасність потужностей групи, її вартість може бути і вище", - зазначив Астахов.