Економісти вважають підвищення мінімалки політичним кроком перед виборами
Підвищення мінімалки буде додатковим податком на роботодавців
Підвищення мінімальної зарплати до 5000 гривень має виключно політичний характер. Рішення прийнято перед місцевими виборами, які відбудуться в жовтні.
Про це виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Дмитро Боярчук сказав в коментарі РБК-Україна.
"Це рішення очевидне політичне, прийняте напередодні місцевих виборів, і воно не несе економічного обґрунтування. Мінімалка має зростати відповідно до зростання продуктивності та економіки, а у нас зараз трохи інша ситуація", - сказав Боярчук коментарі РБК-Україна.
Він також зазначив, що підвищення мінімалки не зобов'язує роботодавців піднімати безпосередньо самі виплати працівникам. Так, приватний бізнес цілком може платити співробітникам коефіцієнт 0,9 або 0,8 від мінімалки, в залежності від домовленості. Головне - щоб у повному обсязі сплачувалися до бюджету всі податки, прив'язані до МЗП, зокрема, єдиний соціальний внесок.
Таким чином, підвищення мінімалки, на думку Боярчука, є фактично додатковим оподаткуванням. За рахунок підвищення мінімалки, йдеться у пояснювальній записці до президентського законопроекту, держава планує зібрати 541 млн гривень додаткових податків.
Серед головних ризиків подальшого підняття МЗП - скорочення інвестицій, сказала РБК-Україна заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко. За її словами, продуктивність праці в Україні і так набагато нижча, ніж у багатьох сусідніх східноєвропейських країнах.
Через пандемію коронавірусу і карантинні обмеження бізнес був змушений відкласти інвестиції, хоча зараз спостерігається пожвавлення інвестиційних настроїв. Але через адміністративне підвищення мінімалки частину цих грошей доведеться направити на підвищення зарплат співробітникам, а частину - на виплату податків.
"Економіка могла б почати відновлюватися досить високим темпом, а так частина грошей, відведених на розвиток, буде спрямована на проїдання. Зростання продажів українським компаніям це теж не принесе - у споживанні багато імпорту", - сказала Репко.
Як повідомляло РБК-Україна Верховна рада 25 серпня схвалила закон про підвищення мінімальної зарплати в Україні з 1 вересня до 5000 гривень.
Виконавчий директор фонду Блейзера і радник Володимира Зеленського з економічних питань Олег Устенко в коментарі РБК-Україна сказав, що президент спочатку хотів, щоб вересневе підвищення мінімальної зарплати було більш вагомим.