ua en ru

Економіка США демонструє перші ознаки одужання, - експерт

Поки політичні дебати крутяться навколо зростання суми держборгу, американська економіка демонструє перші ознаки одужання. Таку думку висловив нобелівський лауреат, економіст Пол Кругман, передає телеканал "Россия24".
Кругман зазначив, що багато в чому поганий вплив на економіку США в останні роки надавав занепад на ринку нерухомості. Проте має місце і зворотний зв'язок: поліпшення в економіці призводить до збільшення продажів в нерухомості, що, у свою чергу, впливає на обсяги будівництва і продовжує зміцнювати економіку.
"І якщо ви скосите погляд на останні статистичні дані, ви помітите, що щось в цьому роді вже починається: продажі нерухомості піднялися, безробіття зменшилася, а настрої будівельників покращилися", - заявив Кругман, підкресливши, що шанси на вихід на позитивний економічний тренд виросли, у зв'язку з тим, що американці досягли значного прогресу на борговому фронті.
"Це, звичайно, не те, що ви почуєте на публічних дебатах, де все крутиться навколо зростаючого державного боргу. Але будь-який, хто серйозно занурювався в питання того, як ми прийшли до занепаду економіки, знає, що справжнім винуватцем був приватний борг, особливо борги домогосподарств. Вибух побутового боргу в роки Буша підготував ґрунт для кризи. І гарною новиною є те, що цей приватний борг знизився в доларовому вираженні, а також істотно знизився як відсоток від ВВП, починаючи з кінця 2008 року", - відзначає експерт. Кругман, проте, підкреслює, що ризики для економіки США залишаються, і один з них полягає в тому, що криза в Європі може зірвати перші ознаки відновлення Америки. Ситуація в Європі тим небезпечніше, що політики ЄС бояться брати "погані" (непопулярні рішення, говорить експерт, посилаючись на останнє дослідження McKinsey Global Institute. Наприклад, ЄЦБ більше турбується про інфляцію, ніж про відновлення економіки, критичний Кругман. Крім того, курс на економію в Європі не дасть приросту ВВП і відповідно ніяк не допоможе у вирішенні питання боргів.
Повертаючись до економіки США, експерт підкреслює, що не так вже все в ній добре. "Ми зазнали невиправданий серйозний збиток внаслідок неадекватних заходів у відповідь на спад економіки. Нам не вдалося значно полегшити іпотеку, що могло набагато швидше привести нас до зниження боргу. І навіть якщо "позитивний цикл" економіки міцно закріпитися, підуть роки на те, щоб забезпечити повну зайнятість", - зауважує Кругман.
Однак у разі, якби президент США Барак Обама пішов на поводу у своїх опонентів і різко знизив витрати уряду разом з припинення спроб знизити процентні ставки, справи були б набагато гірше і США повторили б помилки Європи, упевнений експерт. "І якщо в результаті виборів у цьому році запанує неправильна ідеологія, поступове відновлення американської економіки може легко зійти нанівець", - укладає Кругман.