Економіка рухається в межах бюджетного цільового орієнтиру зростання ВВП в 4,7%, - Литвицький
Економіка рухається в межах бюджетного цільового орієнтиру зростання ВВП в 4,7%, вважає голова групи радників голови Національного банку України Валерій Литвицький.
На думку експерта, прискорення динаміки інвестицій в основний капітал (15,9% за І півріччя проти (-)7,4% у відповідному періоді 2010 р) підтримає зростання навіть при невисокому послабленні зовнішнього попиту в умовах уповільнення світової економіки і торгівлі.
Литвицький також вважає, що вирішальним буде період завершення сільськогосподарських робіт і переробки нового врожаю при обґрунтованій лібералізації агроекспорту.
За його словами, Нацбанк може розраховувати на сприяння своїй роботі по уповільненню інфляції в умовах розширеної пропозиції продовольчої групи товарів і утримання курсової стабільності в умовах збільшення експорту від продажу продукції АПК.
Голова групи радників голови Нацбанку також відзначив, що баланс макроекономічних ризиків є симетричним (інфляційна загроза і рецесійна загроза не перебувають в активізованій формі). «Тому монетарна і курсова політика Нацбанку є адекватною і потребує лише продовження існуючих планів її вдосконалення. Ескалація темпів змін її -не на часі», - сказав він.
За словами, Литвицького, економічне зростання у стартовому місяці другого півріччя додало обертів, про що свідчить отримана статистична інформація щодо економічної активності в базових галузях (промисловість, сільське господарство, транспорт, будівництво, роздрібна торгівля - разом ці галузі створюють приблизно 58% ВВП (за структурою ВВП у ІІІ кварталі 2010 р.)).
«Якщо у січні-червні ВВП (попередньо) зріс на 4,4% то у січні-липні - на 0,1%-0,3% вище (4,5-4,8%). Вирішальну роль у цьому прискоренні зіграло сільське господарство. Його динаміка змінилася з 3,2% за перші шість місяців року до 9,1% за сім місяців року. Питома вага сільського господарства у створенні ВВП за статистикою 2010 р. у ІІІ кварталі становила 14%. Екстраполяція минулорічної структури на поточний рік дає додаткове зростання ВВП в межах до 0,5-0,7%.
Промисловість і транспорт у кумулятивному вимірі зберегли показники першого півріччя (відповідно 8,7% та 10,4%). Важливо, що «тримаються» хедлайнери експорту (хімія - 34,3% у липні 2011 р. до липня 2010 р.; металургія -18,5% у липні 2011 р. до липня 2010 р.; машинобудування - 5,3% у липні 2011 р. до липня 2010 р.).
У будівництві і роздрібній торгівлі не сталося різкого уповільнення динаміки. На 0,9% семимісячна динаміка виконання будівельних робіт поступилася піврічній. На 0,3% роздрібна торгівля послабила попередній шестимісячний показник. Проте галузі залишилися авангардними за темпами підйому: 13,6% - показник будівництва, 14,7% - роздрібної торгівлі. Уповільнення в згаданих галузях з відчутним надлишком перекрите «вибуховим» зростанням сільськогосподарського виробництва», - відзначив Литвицький.