ua en ru

Економічний збиток від стихійних лих у Японії може досягти 200 млрд дол

Руйнівний землетрус, цунамі, що послідкувало за ним, та події на АЕС "Фукусіма" в Японії, поставили країну на межу ядерної кризи, можуть дорого коштувати економіці Японії. За попередніми підрахунками експертів, третя за величиною економіка світу через удари стихії може недорахуватися 200 млрд дол. У той же час аналітики поки що утримуються від оцінок впливу подій у Японії на світову економіку, передає РБК з посиланням на Reuters.
Поки влада країни намагається запобігти катастрофі на АЕС "Фукусіма" і витягти з-під завалів зруйнованих будівель тіла загиблих, кількість яких вже перевищила 4 тис. осіб, економісти пробують оцінити масштаб руйнувань, а також негативні наслідки катастрофи для виробничого сектора і споживчої активності. У той же час окремі експерти попереджають про можливість розвитку в країні енергетичного дефіциту на тлі погіршення ситуації на аварійній АЕС, що ще більше погіршить становище Японії, перешкодивши відновленню національної економіки.
Більшість експертів сходяться на думці, що безпосередні збитки від розгулу стихії складуть 10-16 трлн ієн (125-200 млрд дол.) Крім того, аналітики очікують скорочення валового внутрішнього продукту (ВВП) Японії в II кварталі 2011 р. При цьому не виключено, що в другій половині 2011 р. економіка країни переживе різке зростання на тлі інвестицій в реставраційно-відновлювальні роботи.
Катастрофа вже встигла зробити значний вплив на фондовий ринок Японії, який "просідав" протягом двох торгових сесій поспіль. У ході торгової сесії 14 березня ц.р. індекс Nikkei обвалився на 6,18%, що стало самим значним спадом індексу з жовтня 2008 р., торгова сесія 15 березня ц.р. принесла ще більші втрати, коли Nikkei опустився більш ніж на 10%. За ці два дні капіталізація фондового ринку знизилася на 626 млрд дол.
Незважаючи на те, що масштаб руйнувань і шкоди, нанесений інфраструктурі Японії, величезний, багато ризиків для економіки країни "таяться" в опосередковані наслідки кризи. Так, стурбованість інвесторів викликає зростання національної валюти Японії - ієни, що може вкрай негативно позначитися на компаніях-експортерах, зокрема, найбільших автовиробниках Японії - Toyota Motor Co, Nissan Motor і Honda Motor, які виробляють від 22 до 38% автомобілів в Японії.
У Японії 11 березня 2011 р. сталася серія землетрусів, магнітуда найсильнішого склала 9,0 (за даними Японського метеорологічного управління).Це саме потужний землетрус у Японії з XIX століття. Підземні поштовхи і подальше цунамі завдали величезних збитків північно-східних районів країни. За даними Національного поліцейського управління країни, загинули або пропали без вісті більше 10 тис. чоловік. Режим надзвичайного стану введений на атомному комплексі в Фукусіма (станції "Фукусіма-1" і "Фукусіма-2"), де відбулося вже кілька вибухів і пожежа, триває витік радіації.