Єдиний валютний курс зменшує надходження до держбюджету, вважають експерти асоціації «Український кредитно-банківський союз».
Вони відзначають, що збереження неадекватних ринковій ситуації норм НБУ (затверджених постановою від 09 вересня 2009 р № 538 "Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України") вкрай негативно позначається як на функціонуванні валютного ринку в цілому, так і на окремих його суб'єктах, що надають валюто-обмінні послуги. Зокрема, за словами експертів, установлення єдиного курсу в межах однієї фінансової установи, що одночасно надає послуги в різних регіонах України, обумовлює збитки банків від подібної практики неринкового курсоутворення та проведення валюто-обмінних операцій всупереч кон'юнктурі ринку.
УКБС наголошує, що вищезазначені обмеження були введені з метою стабілізації курсу національної валюти в умовах поглиблення кризових явищ та стрімкої девальвації гривні. «Аналіз поточної ситуації, що склалася на національному валютному ринку, свідчить про певну стабілізацію обмінного курсу гривні з початку 2010 року до основних світових валют внаслідок відновлення чистого притоку іноземного капіталу в країну. Так, за підсумками квітня поточного року позитивне сальдо платіжного балансу країни склало 1,3 млрд дол., що на 30% перевищує показник попереднього місяця».
Експерти відзначають, що ці позитивні тенденції дозволили НБУ поповнити золотовалютні резерви країни більш ніж на 2,2 млрд грн. Таким чином, ситуація, що склалася, дозволяє зробити висновок про втрату актуальності обмежень постанови № 538 та необхідності переходу до більш гнучкого валютного курсу, говорять вони.
"Подальше збереження вимоги Постанови № 538 про єдиний курс стимулює розвиток тіньового валюто-обмінного ринку, що зменшує надходження до державного бюджету та перешкоджає доступу фізичних осіб до отримання послуг із цивілізованого обміну валют у широкому спектрі,"- вважає генеральний директор УКБС Галина Оліфер.