ЄБРР висунув Україні нові умови виділення грошей на модернізацію ГТС, - ЗМІ
У Європейському банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) посилили умови видачі кредиту на модернізацію ГТС, угоду про який було підписано ще в 2009 році, але кошти так і не були виділені. Як повідомляє видання "Коммерсант-Україна" з посиланням на джерело в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості, 19 січня ЄБРР направив на адресу Міненерго умови, згідно з якими для виділення кредиту в 308 мільйонів доларів необхідне підписання урядом України угоди про проведення багаторічної програми реформ, погодженої з Єврокомісією та міжнародними фінансовими організаціями, а також відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом.
ЄБРР також вимагає виділити "Укртрансгаз" зі складу НАК "Нафтогаз України", прийняти Кодекс газових мереж, в якому буде зафіксовано принцип рівного доступу до ГТС, відповідний директивам і регламентам Євросоюзу. У кодексі потрібно прописати механізм встановлення недискримінаційних тарифів на використання ГТС. Крім того, ЄБРР вимагає прийняти закон про Нацкомісію з регулювання енергоринку та узгодити з МВФ тарифи на природний газ і центральне теплопостачання.
За словами джерела, вимог щодо відновлення співпраці з МВФ, як і про прийняття Кодексу газових мереж, раніше не було. "Кожен раз виникають все нові і нові умови, і Україна розцінює це як прагнення затримати видачу кредиту", - сказало джерело, відзначивши також виникнення труднощів з постачаннями газу з Європи. "На переговорах з Єврокомісією ми не можемо домогтися елементарних речей - щоб нас, як членів Енергетичного співтовариства, захистили від обхідних російських газопроводів, щоб Словаччину елементарно переконали виконувати відносно нас правила самого ж ЄС і дозволити реверсну прокачування газу", - підкреслило джерело.
За його словами, після введення South Stream можливі втрати України у транзиті можуть скласти 35-45 мільярдів кубометрів газу в рік.
В ЄБРР документ не коментують, посилаючись на конфіденційність.
Нагадаємо, минулого тижня президент України Віктор Янукович розкритикував європейське Енергетичне співтовариство за відсутність сприяння Україні. "Коли Росія виставила нам рахунок на 7 мільярдів доларів - це штрафні санкції, - ми сподівалися, що отримаємо коментарі з цього приводу з боку Енергетичного співтовариства", - заявив президент. За його словами, відповіді на відповідний запит не надійшло. Глава держави також зазначив, що Україна неодноразово надсилала листи в ЕС з приводу газових відносин з Росією. "Ми жодного разу не отримали жодної відповіді на ці питання. Ми вважаємо, що це проблема", - сказав Янукович.