Скорочення державного участі та вивільнення ринкових сил не повинні розглядатися як економічна панацея для країн, що розвиваються Центральної та Східної Європи, визнав Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) у своїй доповіді "Перехідні економіки-2010".
ЄБРР вирішив переглянути критерії, які він використовує для оцінки успішності переходу на ринкові рейки економік, що розвиваються регіону, до яких, за класифікацією банку, належить і Росія. Відтепер ЄБРР буде приділяти більше уваги рівню розвитку державних інститутів, говориться в доповіді банку, передає РБК.
Колишні критерії ЄБРР, що застосовувалися з початку 1990-х років, "відображають надто спрощений погляд, згідно з яким успішний перехід (від неліберальної економіки до ринкової) головним чином пов'язаний із усуненням державного контролю і заохоченням приватної власності і вільних ринкових сил скрізь, де тільки можливо" , визнає організація. "Вразливість цієї концепції полягає в тому, що ринки не можуть функціонувати належним чином без підтримки добре керованих, ефективних публічних інститутів", - говорять автори доповіді.
Наприклад, "приватизація великого державного підприємства у комунальній чи енергетичної галузі не завжди тягне за собою підвищення ефективності його роботи та кінцеву вигоду для споживачів, коли регулятори не в змозі забезпечити дотримання правил і справедливу конкуренцію", відзначає ЄБРР.
Говорячи конкретно про Росію, ЄБРР рекомендує підвищувати ефективність у корпоративному секторі і розвивати ефективну конкуренцію, а також вводити передові методи корпоративного управління і бізнес-стандарти. Банк критикує Росію за те, що держава продовжує відігравати значну роль в економіці і у низці секторів навіть розширює свою присутність. Так, вживаються заходи підтримки сільськогосподарського сектора, але часто вони, на думку ЄБРР, "позбавлені самоузгодженності і спотворюють ціни на ринку".
"Економіка Росії дуже залежить від видобутку нафти і газу і страждає від спадщини дуже енергоємної промислової структури. Разом з тим низькі внутрішні ціни на газ послідовно коригуються відповідно до міжнародного рівнем, що має забезпечити стимули для ефективного споживання енергії та інвестицій у проекти поновлюваних джерел енергії ", - відзначає ЄБРР.
За оцінкою Європейського банку реконструкції та розвитку, відповідь Центрального банку РФ на наслідки фінансової кризи був ефективним, але потрібні подальші зміни в регулюванні банківського сектора. Значущим нововведенням ЄБРР називає прийнятий закон про інсайдерської інформації, який повинен вступити в силу в 2011 р.
"Однак для того, щоб цей закон функціонував ефективно, його необхідно доповнити точним визначенням інсайдерської інформації", - говориться в доповіді.