ЄБРР: Загострення кризи в зоні євро стане серйозною загрозою для європейських країн з ринками, що розвиваються
Європейський банк реконструкції та розвитку переглянув у бік підвищення свої прогнози економічного зростання в європейських країнах з ринками, що розвиваються на 2011 р. Але згідно з оприлюдненими останніми розрахунками фахівців ЄБРР, посилення ризиків у зоні євро може загрожувати перспективам економічного розвитку цього регіону, йдеться в прес-релізі банку, передає РБК.
На тлі триваючого процесу виходу країн зі світової економічної кризи економісти ЄБРР прогнозують, що в 2011 р. всі 29 держав регіону операцій банку чекає позитивне зростання на рівні 4,8%, що вище 4,6%, зафіксованих у травні. Прогноз зростання на 2012 р. залишається без змін на рівні 4,4%.
Але в оновленому прогнозі ЄБРР говориться про подальше наростання загрози для перспектив регіону. "Загострення кризи в зоні євро стане серйозною загрозою для росту і відновлення економік усіх країн регіону, особливо країн Південно-Східної Європи та країн - нових членів Євросоюзу", - стверджує головний економіст ЄБРР Ерік Берглоф.
Як зазначається в останньому квартальному економічному звіті ЄБРР, будь-яке загострення кризи в зоні євро позначиться на окремих районах регіону операцій ЄБРР по-різному залежно від специфіки їх положення.
Процес економічного відновлення в країнах Південно-Східної Європи як і раніше йде млявими темпами, а цей регіон безпосередньо зіткнувся із загрозою втрати фінансової стабільності в результаті потрясінь, що обрушилися на зону євро, оскільки великі частки капіталу банків регіону знаходяться у власності грецьких банків.
Як зазначається в звіті, в разі загострення кризи деяким з цих банків може знадобитися фінансова допомога, і у них можуть виникнути труднощі з подальшим кредитуванням економік цих країн у колишніх обсягах. Це може привести до помітного падіння показників економічного зростання в даному регіоні.
Наявність у даного регіону глибоких інтеграційних зв'язків з західноєвропейськими ринками країн Центральної Європи і держав Балтії буде означати, що регіон стане жертвою перебоїв у функціонуванні фінансових ринків, подорожчання залучених у банків фінансових ресурсів, уповільнення темпів економічного зростання в країнах зони євро.
Як здається, нестабільність становища на боргових ринках зони євро в меншій мірі позначиться на країнах СНД. Країни СНД з числа експортерів енергоносіїв постраждають від настання в зоні євро стагнації як можливого слідства потрясінь, які вплинули на кон'юнктуру сировинних ринків. Це може привести до скорочення попиту на товари сировинної групи, у тому числі на нафту і газ, в результаті чого їх високі в даний момент ціни впадуть.
В оновленому прогнозі ЄБРР наголошується, що подальше загострення загрози для регіону країн з перехідною економікою таїться в потенційному уповільненні темпів зростання в Китаї чи в Сполучених Штатах Америки, де тривалі переговори про підвищення стелі внутрішнього боргу країни можуть похитнути довіру учасників ринку.
Як констатується у звіті, аналіз економічних показників самих країн свідчить про те, що деякі з них, що пройшли через періоди особливо глибокого падіння рівнів реального доходу під час кризи, включаючи Естонію, Киргизію, Литву і Україна, за підсумками I кварталу 2011 р. зайняли лідируючі позиції.
Разом з тим у звіті зазначається, що в країнах Південно-Східної Європи зберігаються низькі показники економічного зростання, причому єдиною в регіоні операцій ЄБРР країною, де все ще відсутні переконливі ознаки економічного відновлення, залишається Хорватія. Інші країни з перехідною економікою вже вийшли або в даний час виходять на передкризові рівні ВВП в реальному вираженні, але держави Балтії і раніше відстають від зафіксованих у них на початку 2008 р. показників випуску продукції більш ніж на 10%.
У порівнянні з іншими регіонами з ринками, що розвиваються кредитування приватного сектора ведеться, в цілому, як і раніше слабо і лише в обмеженій мірі сприяє прискоренню економічного зростання. Винятком тут є Туреччина, де високі темпи зростання обсягів кредитування викликають тривогу з приводу перегріву економіки країни.
У порівнянні з більшою частиною 2010 р., приплив капіталу в регіон операцій в I кварталі 2011 р. йшов активно. Незважаючи на те, що головною складовою припливу капіталу як і раніше залишалися прямі іноземні інвестиції, відзначено також і нарощування обсягів портфельних інвестицій. Останні данні свідчать про загасання в певній мірі цих тенденцій: у квітні і травні чистий приплив коштів фондів облігацій в регіон залишався приблизно на нульовому рівні, а фонди акцій продемонстрували в травні різкий відтік капіталу.
Як наголошується в новому прогнозі ЄБРР, "частково це може бути результатом сприйняття інвесторами даного регіону як особливо сильно схильного до впливу боргових проблем в Європі, що загострюються, оскільки показники припливу ресурсів в інші регіони з ринками, що розвиваються настільки сильно не знизився".
Невирішеною проблемою, особливо в країнах Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії, як і раніше залишається зростання темпів інфляції під впливом таких зовнішніх факторів, як підвищення цін на продовольство та сировину, але також і в результаті активізації внутрішнього попиту.
Саме стрімке збільшення темпів інфляції відбулося в Білорусії - до 44% в червні в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року, що відображає наявність кризи з платіжним балансом і велику девальвацію білоруського рубля. Разом з тим майже в усіх країнах з перехідною економікою показники інфляції в травні 2011 р. виявилися вище показників попереднього року.
У порівнянні з її передкризовим станом безробіття залишається на високому рівні в деяких з країн, що пережили в період кризи різкий спад економічної діяльності. У березні в Латвії та Литві показники безробіття як і раніше перевищували приблизно на 10% показники кінця 2007 р., незважаючи на їх деяке зниження останнім часом. В обох країнах значне зростання показників безробіття також призвів до різкого стрибка вгору частки тривалого безробіття. У більшості інших країн - нових членів ЄС значні частки тривалого безробіття відзначалися ще до настання кризи.