E.Оn: Єврокомісія перевіряла Газпром на предмет змови з іншими компаніями у вересні 2011 р
Метою перевірок постачальників природного газу в Східній і Центральній Європі, ініційованих Єврокомісією у вересні 2011 р., Було розслідування у відношенні ВАТ "Газпром" на предмет ймовірних порушень в сфері вільної конкуренції при укладенні договорів на поставку газу, йдеться в прес-релізі німецького енергетичного концерну E.On. При цьому уточнюється, що можливі перешкоджають конкуренції дії, за версією Єврокомісії, Газпром міг здійснювати в змові з іншими компаніями. Втім, сам факт проведення Єврокомісією (ЄК) обшуків в офісах компаній ще не свідчить про те, що порушення, про які йде мова, дійсно мали місце бути.
Нагадаємо, 27 вересня 2011 р. з'явилися неофіційні дані про те, що європейський антимонопольний регулятор проводить розслідування відносно Газпрому в зв'язку з ймовірними порушеннями в сфері конкуренції при укладенні газових контрактів з німецькою енергетичною компанією RWE. В офісах низки компаній, пов'язаних з поставками газу, були проведені обшуки. ЄК не розкрила назви цих компаній, але інформацію про обшуки підтвердили в чеському підрозділі німецького енергоконцерну RWE, у німецькій E.On Ruhrgas і в польській газовій монополії PGNiG.
ЄК заявила, що підозрює ряд компаній в порушенні антимонопольного законодавства, а також у тому, що вони були поінформовані про такої протиправної практиці, але не повідомили про неї в правоохоронні органи.
"Розслідування торкнеться сегмента розвідки і видобутку (upstream), в якому, за даними слідства, мали місце тимчасові або постійні перешкоди конкуренції", - наголошувалося в заяві Єврокомісії. ЄК підозрює компанії "в недобросовісної діяльності, зокрема в сегментації ринку, в перешкоджанні доступу до газових мереж та диверсифікації поставок, а також у завищенні цін".
У Єврокомісії уточнили, що також розслідують порушення антимонопольного законодавства, які могли завдати шкоди самим постачальникам газу.
Пізніше з'явилася інформація про те, що підставою для можливих перевірок компаній з боку ЄК стала скарга литовського уряду. На початку жовтня 2011 р. литовський аташе з енергетики у Європейському союзі Вона Костінайте-Грінкявічене повідомила, що, "використовуючи скаргу Литви, Єврокомісія (ЄК) досліджує ситуація з поставками газу в Центральну і Східну Європу в більш широкому розрізі". При цьому вона зазначила, що, крім Литви, в ЄК більше з цього питання не звертався ніхто.