Дуда попросить Конституційний суд дати роз'яснення щодо законопроекту
Президент Польщі Анджей Дуда заявив у вівторок, що підпише оспорюваний закон "Про внесення змін у закон про Інститут національної пам'яті", так званий "антибандерівський закон", незважаючи на протести з боку Ізраїлю та Сполучених Штатів Америки. Про це повідомляє Reuters.
"Після аналізу закону я вирішив підписати цей закон, і в зв'язку з цим він набуде чинності. Але... я вирішив направити цей закон до Конституційного суду, щоб Конституційний суд вивчив відповідність цього закону конституції", - цитує Дуду rmf24.
Дуда також сказав, що він попросить Конституційний трибунал дати роз'яснення щодо законопроекту.
Видання зазначає, що ймовірно, вони будуть випущені після його вступу в силу.
Нагадаємо, раніше РБК-Украина розбиралося, чим Україні загрожує прийнятий польським Сенатом закон, що забороняє "бандерівську ідеологію".
Відповідний закон прямо забороняє звинувачувати поляків у злочинах часів Другої світової війни, але і ставить дії українських націоналістів в 1925-50 роках в один ряд зі злочинами нацистів. Ні експерти, ні депутати, ні дипломати не сумніваються в тому, що через новий закон відносини України та Польщі можуть значно погіршитися, писало РБК-Україна.
Незважаючи на те, що голосуванню в Сенаті передували тривалі дебати між депутатами від правлячої партії і представниками опозиції, які пропонували свої правки в закон, здатні пом'якшити ефект від його прийняття, документ все ж був прийнятий без змін. Негайно прийнятий Сенатом закон прокоментували в Держдепартаменті США. Слідом за Америкою категоричне невдоволення тим, що закон забороняє звинувачувати поляків у причетності до злочинів Голокосту, висловив і Ізраїль.
Пізніше міністр транспорту та безпеки дорожнього руху, а також міністр розвідки Ізраїлю Ісраель Кац, в знак протесту проти польського закону, закликав главу уряду Біньяміна Нетаньяху негайно відкликати з Польщі ізраїльського посла Анну Азарі для проведення консультації. Крім того, не соромився у виразах і голова Європейської ради Дональд Туск.
Як повідомляло РБК-Україна, в Україні прийнятий польським Сенатом закон вже назвали "антибандерівським". В самій Польщі, представники радикальних партій називають "українські" пункти закону боротьбою з "бандеризмом".
Співголова групи з міжпарламентських зв'язків України і Республіки Польща Оксана Юринець (БПП) розповіла РБК-Україна, українські депутати до останнього сподівалися, що Сенат все ж не прийме закон, який "містить небезпечні норми, що погрожують права українців, які проживають у Польщі. Цей закон спрямований проти демократії і свободи слова", - впевнена народний депутат. Вона також підкреслила, що реакція українського Мзс і президента "цілком адекватна". Юринець додала, що у понеділок, 5 лютого, Верховна Рада також зробить офіційну заяву з приводу польського закону.
Віце-президент парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), народний депутат Володимир Ар'єв (БПП) впевнений, що якщо закон все ж таки вступить в силу, то, перш за все, він нашкодить самим полякам. "Основний шкоду закон завдасть самим полякам, у яких є точка зору, відмінна від точки зору польських парламентарів. Поки варто переконувати Польщу в тому, що цей закон шкідливий, в першу чергу, їй самій", - пояснив РБК-Україна Ар'єв.