ДТЕК закликав РНБО втрутитися в критичну ситуацію на енергоринку
Компанія "ДТЕК Енерго" закликає Раду національної безпеки і оборони (РНБО) вжити невідкладних заходів для стабілізації ситуації на енергетичному ринку для недопущення зриву підготовки до осінньо-зимового періоду.
Про це пише РБК-Україна з посиланням на заяву компанії.
"У цій кризовій в енергетичній галузі ситуації, закликаємо РНБО терміново втрутитися в ситуацію та усунути дисбаланси та чинники, які загрожують енергетичній безпеці країни, а також своєчасності та повноцінності підготовки та проходження осінньо-зимового періоду", - йдеться в повідомленні компанії.
В компанії наголосили, що критична ситуація та хронічний дефіцит коштів у підприємств теплової генерації та вугледобувних підприємств ставить під загрозу навіть видобуток необхідних для проходження осіннього-зимового періоду обсягів вітчизняного вугілля.
При цьому ринкова ціна вугілля на закордонних ринках перевищила 100 дол за тонну, а на газ - 430 дол/тис м3.
"Усі ці фактори ставлять під загрозу своєчасність та повноцінність підготовки до осінньо-зимового періоду, ремонтної кампанії, створення необхідних запасів вугілля", - повідомили в компанії.
В "ДТЕК Енерго" наголосили, що до критичної ситуації призвели ряд факторів:
- необґрунтовано низькі ціни на ринку електроенергії (РДН);
- багатомільярдні борги на балансуючому ринку;
- нестабільність та дисбаланси, спричинені ціновими маніпуляціями трейдерів-спекулянтів.
Через необґрунтовано низькі ціни підприємства теплової генерації систематично працюють у збиток. Тільки у поточному році ТЕС, що працюють в ОЕС України, отримали збиток у розмірі 5,1 млрд грн.
Заборгованість НЕК "Укренерго" перед виробниками електроенергії за участь в балансуючому ринку складає 11,5 млрд грн боргів. Крім того, досі невирішеним залишається питання погашення заборгованості ДП "Енергоринок" перед підприємствами теплової генерації "ДТЕК Енерго" у сумі 6,8 млрд грн.
Нагадаємо, на початку липня загострилася криза на енергоринку через маніпуляції трейдерів. Запаси вугілля впали на 25% до рекордно низьких 950 тис. тонн, а третина енергоблоків державних ТЕС зупинилися через брак вугілля і газу.
Ціни на електроенергію упродовж останніх 4 місяців штучно знаходилися на рівні нижче собівартості виробництва, що позбавило реальних виробників кошти на закупівлю палива і проведення ремонтів.